قواعد و اصول بارگیری چیست ؟

اصول بارگیری

در نظر گرفتن اصول بارگیری از بروز بسیاری از خسارات و صدمات مالی و جانی جلوگیری می کند. اغلب صدماتی که کارکنان در صنعت حمل و نقل می بینند در هنگام بارگیری است. تجهیزات مختلفی بدین منظور وجود دارد که می توان به ترولی ، تسمه و بسیاری از آن ها اشاره کرد که امر باربری را تسهیل و اصول بارگیری را تحقق می بخشد. در این مطلب به بیان این اصول پرداخته ایم.

اصول بارگیری چیست و چگونه می تواند امنیت جانی کارکنان و سلامت بار را تضمین کند ؟ اغلب ماشین هایی که برای باربری استفاده می شوند جزو ماشین های سنگین محسوب می شوند. به طور مثال در کشور ایران از کامیون و تریلی بیشترین استفاده در حمل و نقل جاده ای می شود. عدم رعایت اصول بارگیری می تواند منجر به بروز فجایعی از جمله سقوط بار و کارگر ، باز شدن مهار و از کنترل خارج شدن آن ، برخورد ماشین باربری با کارگران و …. شود. به همین دلیل اصولی تحت عنوان اصول باربری و بارگیری وجود دارد که تمام شرکت های خدمات باربری و اپلیکیشن حمل و نقل بار موظف به رعایت آن هستند.
عدم رعایت اصولی که در این مطلب به آن ها اشاره می کنیم مهم ترین دلیل بروز اتفاقات ناگوار در کشور است.

نحوه صحیح چیدمان بار

از مهم ترین اصولی که در هنگام بارگیری باید به آن توجه شود چیدمان صحیح وسایل بر روی همدیگر است. به طور معمول بارهایی با وزن بالا از چیدمان سخت تری برخوردار هستند اما برای جلوگیری از ضربات ناگهانی و ناشی از ترمز ماشین باربری باید آن ها را به نحو صحیح بچینید.

توقف کامل ماشین باربری

برخی از رانندگان تازه وارد به نکات ریزی مانند توقف کامل ماشین باربری قبل از شروع بارگیری توجه نمی کنند. ترمز دستی کامیون باید کشیده شده باشد و ماشین در حالت توقف کامل باشد. در غیر این صورت ممکن است ماشین در حین بارگیری به حرکت دربیاید و صدمات بعدی را در پی داشته باشد. قطعا در این شرایط سلامت کارگر و بار به خطر خواهد افتاد.

اصول بارگیری

وجود نور کافی در حین بارگیری

توصیه همیشگی ما این است که در هنگام شب و تاریکی بارگیری نکنید. زیرا نور کافی وجود ندارد. در این شرایط دید کافی ندارید و ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود آید. مهم ترین مشکلی که در این حین برای شما به وجود خواهد آمد خطای دید است که منجر به بروز پیامدها و عواقبی می شود که بسیار خطرناک است.

توجه به عوامل خطرزا

عوامل خطرزا شامل بسیاری از موارد است که یکی از آن ها را در بالا بررسی کردیم. اما عوامل دیگری که می تواند سلامت بار و کارگران را تهدید کند وجود ناهمواری و چاله ها در سطح زمین است. مخصوصا اگر قصد دارید چند نفری یک وسیله سنگین را بلند کنید و در ماشین قرار دهید. از اصول بارگیری این است که حتما مسیر تردد را بررسی کرده و در صورتی که عامل خطرزا را مشاهده کردید اقدام به رفع آن کنید.

عدم وجود ترافیک در محل بارگیری

وجود هر گونه ترافیک در محل بارگیری می تواند منجر به بروز مشکلات و صدمات بعدی باشد. مخصوصا اگر قصد بارگیری در ماشین های بسیار سنگین را دارید و می خواهید از لیفتراک استفاده کنید. لیفتراک ها برای تردد درون شهر مناسب نیستند به همین دلیل باید در محیطی از آن استفاده کنید که رفت و آمد و ترافیک زیادی در آن جا نباشد.

محکم بودن مهار

مهار ابزاری است که به کمک آن بار را سفت و محکم می بندیم. وجود این ابزار باعث می شود تا بار در طول مسیر تکان نخورد و سلامت به مقصد برسد. هر چند کیلومتر یک بار باید مهار را چک کنید تا در صورتی که شل شده آن را سفت کنید. زیرا شل بودن مهار باعث می شود تا بار تکان بخورد و هنگام جابجایی و باربری بین شهری آسیب هایی مانند شکستگی متوجه آن شود.

آموزش صحیح به کارگران

کارگران جزو قشر آسیب پذیر جامعه هستند. این آسیب پذیری نه تنها در جنبه اقتصادی بلکه در جنبه سلامتی نیز حائز اهمیت است. زیرا بسیاری از کارگران با نحوه صحیح بلند کردن بارهای سنگین و بارگیری آن در ماشین آشنا نیستند . همین مساله موجب می شود تا به مرور زمان دچار آسیب هایی در ناحیه ستون فقرات ، مهره های گردن و عضلات شوند. از دیگر اصول بارگیری که بسیار مهم است آموزش صحیح کارگران است زیرا این آموزش می تواند به عنوان یک سرمایه گذاری تلقی شود و در دراز مدت منفعتی برای آن ها و همچنین شرکت حمل و نقل بین شهری و شرکت های باربری داشته باشد.

روش صحیح بسته بندی وسایل در هنگام بارگیری

رعایت اصول بارگیری در خصوص بسته بندی وسایل نیز صدق می کند. به این معنی که شما اگر وسایلتان را به روشی صحیح بسته بندی نکرده باشید قطعا نباید انتظار زیادی داشته باشید که آن ها سلامت به مقصد برسند. نوع بسته بندی بستگی به عوامل و فاکتورهای متعددی از جمله حجم ، وزن ، روش جابجایی و … دارد. بهترین روش ها برای یک بسته بندی اصولی را در ادامه بررسی می کنیم.

اصول بارگیری

بسته بندی پاکتی

بسته بندی با پاکت نمی تواند محتویات آن را در برابر ضربات و فشارهای بیرونی محافظت کند. به همین دلیل از آن برای بسته بندی موادی مانند قهوه ، چای ، انواع دانه ها و …. استفاده می کنیم. همچنین گوشت های منجمد ، نمک ، شیر خشک و …. نیز گزینه های مناسبی برای استفاده از پاکت به شمار می روند.

بسته بندی کارتنی

کارتن و جعبه ها می توانند وسایل شما را در برابر فشارهای خارجی محافظت کند. زیرا غالبا از ساختاری محکم و سفت برخوردارند که از قیمت مناسبی نیز برخوردار می باشند . اگر قصد دارید وسایل شکستنی را در کارتن و جعبه های مقوایی بچینید بهتر است در میان آن ها از دستمال ، کاغذ باطله و مجله استفاده کنید تا هنگامی که به یکدیگر برخورد می کنند دچار شکستگی و ترک نشوند. قطعا انجام صحیح این کار می تواند از بروز خسارات مالی جلوگیری کند. اغلب شرکت های باربری دارای نیروهای مجرب و کار آزموده ای هستند که با مراجعه به محل وسایل شما را به بهترین روش بسته بندی می کنند.
جعبه هایی نیز وجود دارد که به عنوان جعبه های چوبی شناخته می شوند. این جعبه ها معمولا از قیمت بالاتری نسبت به کارتن های مقوایی برخوردارند و سه لایه می باشند. اگر وسیله ای گران قیمت دارید که از ارزش بالایی برخوردار است و نسبت به عواملی مانند رطوبت و دما حساس می باشد بهتر است از جعبه های چوبی برای حمل و نقل آن استفاده کنید.

بسته بندی بشکه ای

جالب است بدانید که بشکه نیز می تواند به عنوان یکی از روش های مناسب در بسته بندی استفاده شود اما سوالی که پیش می آید این است که چه موادی را می توان با بشکه بسته بندی کرد ؟ پاسخ این است که مایعات ، روغن ها ، پودرها و امثال این مواد گزینه مناسبی برای بسته بندی در بشکه هستند.

نکات مهم در مهار بار

از مهم ترین اصول بارگیری ، مهار بار است که زمانی که ثبت سفارش برای باربری آنلاین می کنید به آن توجه کنید. همان طور که اشاره شد مهار بار سبب می شود که بار از تکان خوردن و ضربات ناشی از ترمزهای ناگهانی در امان باشد. به همین دلیل می توان با استفاده از ابزارهایی مانند طناب ، سیم بکسل و … اقدام به مهار بار کرد. از ابزارهایی مانند چادر نمی توان برای استحکام بار استفاده کرد. زیرا از مقاومت کافی برخوردار نیستند. اما برخی از چادرها به نحوی طراحی شده اند که می توانند این عملکرد را داشته باشند. به طور مثال بعضی از چادرها با متریالی تولید می شوند که می توانند از بار در مقابل بارش باران و برف ، وزش باد و طوفان و … محافظت کند.

نکات مهم در مهار بار

 

قبل از استفاده از ابزارهای مخصوص به مهار بار باید جوانب مختلفی را در نظر بگیرید. به طور مثال میزان دوام و کیفیت این ابزارها باید بررسی شود. علاوه بر طناب و سیم بکسل می توان از تسمه فولادی و زنجیر نیز استفاده کرد. در انتخاب ابزار مهار بار باید به موارد گوناگونی از جمله سطوح و طول بندها ، عدم گره خوردگی و پوسیدگی توجه کرد. طناب ها نباید دچار بریدگی و پوسیدگی باشند زیرا ممکن است در حین کشش دچار پارگی شوند و بار لطمه ببیند. وجود هر گونه شیار و خمیدگی مانع از بکارگیری ابزارهای مهار می شود. بنابراین توجه داشته باشید که این موارد در حمل بار اینترنتی درنظر گرفته شده باشد.

تسمه بار

در چه شرایطی می توان از تسمه بار استفاده کرد؟ در صورتی که نیروی بسته بندی و کشش تسمه ها بیشتر از نصف حداقل مقاومت استاندارد باشد نمی توان از آن ها استفاده کرد. از تسمه در هنگامی استفاده می شود که سطح جاده به دلایل مختلف از جمله بارش برف دچار لغزندگی شده است. تسمه ها قادر هستند بار را با نیروی زیاد محافظت کنند. توجه داشته باشید که نباید تسمه ها را به وسیله گره به کفی کامیون متصل کرد.

سیم بکسل

از نکات مهم در هنگام استفاده از سیم بکسل این است که نباید در محاورت بندها و رابط ها دچار خمیدگی شوند. در هنگام انتخاب سیم بکسل باید ظرفیت آن را در قبال بار در نظر بگیرید. زیرا سیم بکسل ها در ظرفیت های مختلفی تولید می شوند. اگر می خواهید این ابزار از کشش کافی برخوردار شود می توانید از بست های مخصوص تنظیم دو طرف استفاده کنید. علاوه بر این نوعی بست نیز وجود دارد که از سمت راست و چپ تنظیم می شوند.

طناب

به طور معمول استفاده از طناب در شرایطی استفاده می شود که بار سبک است و مسیر حمل نیز کوتاه! زیرا طناب از مقاومت کمتری نسبت به سیم بکسل و تسمه برخوردار است. در هنگام استفاده از طناب باید توجه داشته باشید که دچار پوسیدگی نباشد و بتواند محافظت کافی از بار به عمل آورد.

توصیه می کنیم قبل از اجرای اصول بارگیری اقدام به بیمه کردن بار کنید. داشتن معاینه فنی سبب می شود که با اطمینان خاطر در جاده حرکت کنید. اگر به هر دلیلی دچار حوادث جاده شدید سریعا با امداد تماس بگیرید و از ادامه حرکت خودداری کنید. به منظور سالم ماندن بار ، از لیفتراک به منظور تخلیه آن بهره بگیرید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.