کارگو

کارگو چیست؟

کارگو

کارگو چیست؟ کارگو در دنیای حمل و نقل از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است و به جرات می توان آن را به عنوان سریع ترین روش باربری معرفی کرد. این روش به معنای حمل هر گونه شی ء ، حیوانات ، لوازم شخصی مسافران و … است که دارای بارنامه باشند. در این مطلب به بررسی جوانب مختلف پرسش کارگو چیست؟ می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

کارگو چیست؟ همان طور که می دانید هر صنعت دارای واژه های تخصصی و کاربردی است. صنعت حمل و نقل نیز جزو صنایعی محسوب می شود که از عبارات و کلمات مختلفی استفاده می کند و کارگو یکی از آن هاست. کارگو یا ترنس ایر یکی از سریع ترین روش های حمل و نقل و باربری به شمار می رود که در تمام جهان جایگاه ویژه ای دارد. اگر بخواهیم به بیانی ساده به تعریف کارگو چیست؟ بپردازیم باید بگوییم که این واژه در کشورهای مختلف دارای معانی متفاوتی می باشد اما در حالت کلی باید بگوییم که حمل و نقل و باربری بین شهری یا بین کشوری هر نوع اشیا و حیوان که دارای بارنامه دریایی ، هوایی و زمینی باشند کارگو نام دارد. اشیای مختلفی مانند انواع لوازم خودرو ، لوازم شخصی مسافران ، مواد و کالا و … در این بخش دسته بندی می شوند.

تعریف کارگو در ایران

به دلیل گستردگی کاربرد کارگو می توان گفت که در تمام جهان قابل کاربرد است. اما لازم به ذکر است که هر کشوری از یک تعریف جداگانه استفاده می کند و کارگو را به روش های متنوعی تعریف می کند. اما تعریفی که ما خدمت شما عزیزان عرض کردیم مربوط به کشور امریکا می باشد. کارگو در کشور ایران اغلب محدود به حمل و نقل هوایی می شود و باربری چند کالا از طریق هواپیماهای تجاری و همچنین هواپیماهای مسافربری را کارگو گویند.
تصور کنید که یک شرکت تجاری اقدام به خرید محصولات و خدمات از یک کشور دیگر کرده است. آن کشور نمی تواند محصولات را از طریق هواپیماهای مسافربری جابجا کند. بلکه عاقلانه ترین کار استفاده از هواپیماهای تجاری است. هواپیماهای تجاری و باربری اغلب در اختیار شرکت های باربری مربوطه هستند و حمل و نقل آن ها از این طریق انجام می پذیرد.

کارگو

فریت بار چیست؟

بسیاری از افراد کارگو را همان فریت بار می دانند در صورتی که تعریف آن ها کاملا با یکدیگر متفاوت است. برای روشن شدن مطلب توضیح زیر را بخوانید.
حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده که به عنوان یک مسافر قصد دارید سوار هواپیما شوید اما در فرودگاه متوجه می شوید که اضافه بار دارید و نمی توانید تمام بار را با خود وارد هواپیما کنید. در این شرایط باید از حمل و نقل هوایی برای جابجایی اضافه بار استفاده کنید. به این روش فریت بار می گویند.
اما مساله در خصوص کارگو متفاوت است. قطعا با خواندن مطلب متوجه شده اید که کارگو نوعی حمل و نقل تجاری است اما فریت بار فقط مخصوص باربری مسافران می باشد. پس ماهیتی متفاوت از یکدیگر دارند.

تفاوت فریت بار و کارگو چیست؟

فریت بار و کارگو از جوانب زیادی با یکدیگر تفاوت دارند و این تفاوت را می توان علاوه بر ماهیت در قیمت و فرایند ارسال نیز مشاهده کرد. مورد دیگری که می توان در خصوص عدم تشابه فریت بار و کارگو بیان کرد نحوه مجوزات و اخذ آن ها می باشد که پروسه های جداگانه ای را می طلبد. به طور مثال از کارگو برای حمل و نقل بارهایی با حجم بالا استفاده می شود و نمی توان بارهایی با وزن کم را از این روش جابجا کرد.

کارگو

عوامل موثر بر هزینه کارگو چیست؟

قطعا در هزینه کارگو و حمل و نقل های تجاری عوامل متفاوتی دخیل هستند. این فاکتورها تحت تاثیر موارد مختلفی هستند که در ادامه به بررسی آن ها اشاره می کنیم.

وزن بار

وزن و ابعاد از مهم ترین فاکتورها در هر نوع حمل و نقل هستند. قطعا با افزایش وزن بار و ابعاد آن شاهد بالا رفتن قیمت کارگو نیز هستیم و بالعکس. نحوه محاسبه این دو عامل در هزینه نهایی بر عهده شرکت حمل و نقل هوایی می باشد.

مسافت

افراد با تجربه و با سابقه که در زمینه تجارت فعالیت می کنند به خوبی می دانند که محاسبه مسافت های هوایی با مسافت های زمینی متفاوت است. به هیچ عنوان نمی توان گفت اگر دو کشور از نظر زمینی به یکدیگر نزدیک هستند به معنی نزدیک بودن آن ها از نظر هوایی نیز است. بلکه این محاسبه به طور کلی متفاوت است. زیرا برخی از کشورها از نظر جاده ای و زمینی فاصله کمی با یکدیگر داشته باشند اما از نظر هوایی وضعیت فرق می کند. زیرا برای رسیدن به مقصد باید در چند کشور توقف کنند.

نوع محصول و کالا

حتما برای شما جالب است که بدانید نوع کالا و شرایط آن می تواند بر هزینه نهایی کارگو موثر باشد. تعیین هزینه بر اساس نوع محصول از طریق دولت و شرکت های باربری تعیین می شود. به طور مثال کالاهایی که نسبت به ضربه و فشار حساس هستند وضعیت باربری آن ها نیز فرق می کند. به این معنی که شرکت حمل و نقل بین شهری یا بین کشوری باید در حمل و نقل آن ها وسواس بیشتری به خرج دهد. هزینه جابجایی این نوع از کالاها به مراتب بیشتر از کالاهای معمولی است. نحوه بسته بندی و چینش آن ها باید از ایجاد صدمه به آن ها جلوگیری کند.

قوانین کشورها

در کارگو دو کشور مبدا و مقصد نقش مهمی دارند. زیرا قوانین موجود در این کشورها می تواند وضعیت کارگو را تحت تاثیر دهد. به طور مثال هر کشوری مالیات مشخصی را مقدار معینی از کالا وضع می کند. این اعداد و ارقام در کشور مبدا و مقصد متفاوت است و باید قبل از کارگو و حمل و نقل تجاری از آن ها اطلاع داشته باشید تا دچار ضرر و زیان نشوید.

شرکت باربری

هر کدام از شرکت های باربری با توجه به خدماتی که به مشتیان ارائه می دهند از تعرفه های مختلفی برخوردارند. قبل از انجام کارگو بهتر است شرکت مورد نظر خود را به خوبی بشناسید و از تعرفه ها و هزینه های آن مطلع شوید. برخی از این شرکت ها بر اساس فاکتورهایی مانند سابقه و خوش نامی ، کیفیت و اعتبار بالا هزینه بیشتری را از مشتری دریافت می کنند. قبل از انتخاب شرکت باید بودجه خود را در نظر بگیرید.

ممنون که در این مقاله همراه ما بودید، اگر نیاز به باربری داشتید می توانید درخواست خود را در اپلیکیشن حمل و نقل بار ثبت کنید.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *