عوامل موثر بر هزینه باربری چیست ؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]هزینه باربری و شناخت عوامل موثر بر آن از مهم ترین فاکتورهای شناخت شما در این امر محسوب می شود که در نهایت موجب می شود تا انتخاب بهتری داشته باشید. هر کدام از شرکت های باربری و شرکت حمل و نقل بین شهری  بر اساس کیفیت خدماتی که ارائه می دهند هزینه ای از شما دریافت می کنند که بخشی از آن به صورت تعرفه ای و مابقی آن بر حسب هزینه های جانبی شرکت است. در این مطلب به طور کلی به عوامل موثر بر هزینه باربری اشاره می کنیم.

 

هزینه باربری  

هزینه باربری تحت تاثیر عواملی همچون وزن بار ، نوع ماشین باربری ، مسافت و …. است. صنعت حمل و نقل یکی از پررونق ترین صنایع در کشور محسوب می شود که بخش عمده آن مربوط به حمل و نقل زمینی است. باربری بین شهری و باربری جاده ای به دلیل گسترش روز افزون جاده ها نسبت به باربری دریایی ، هوایی و ریلی رونق بیشتری دارد. در طول سال های اخیر شرکت های متنوعی در زمینه خدمات باربری تاسیس شده اند که هر کدام از آن ها تلاش می کنند تا با ارائه بهترین خدمات ارزان ترین هزینه را نیز برای مشتریان داشته باشند. به نظر ما بهترین راه برای سفارش سریع ماشین بابری اپلیکیشن حمل و نقل بار است که در آن قیمت تمام شده را (که ارزان ترین است) در همان ابتدا مشاهده کرده و دیگر نگران قیمت نیستید. در ادامه شما را با هزینه باربری و فاکتورهای دخیل در آن ها آشنا می کنیم.

وزن بار  

از مهم ترین و موثرترین عواملی که می تواند باعث کاهش یا افزایش هزینه های باربری شود وزن بار است. طبیعتا هر چه وزن بار بیشتر باشد هزینه باربری به تبع آن افزایش پیدا می کند. اما باید به وزن های ناخالص بار نیز اشاره داشت. شرکت های باربری با دارا بودن ترازوهای مخصوص قادر به اندازه گیری وزن بار و محاسبه هزینه های مربوط به آن هستند. انتخاب ماشین باربری نیز بر اساس این مورد تعیین می شود. زیرا ماشین های باربری ظرفیت های مختلفی دارند.

مسافت  

حمل و نقل و باربری می تواند به دو صورت درون شهری و برون شهری باشد.حمل و نقل های درون شهری هزینه کمتری برای مشتریان به دنبال دارد زیرا از جوانب مختلف مانند استهلاک و سوخت بصرفه تر می باشد. اما حمل و نقل های برون شهری به دلیل مسافت بیشتری که ماشین طی می کند نیازبه مصرف سوخت و زمان بیشتری نیز خواهد داشت.

به طور معمول حمل و نقل هایی مانند اسباب کشی منزل به صورت درون شهری انجام می شوند اما اگر قصد دارید وسایل و اسبا منزل را به شهر دیگری منتقل کنید باید هزینه بیشتری به شرکت های باربری پرداخت نمایید.

نحوه بسته بندی وسایل  

اغلب افراد که قصد اسباب کشی دارند ترجیح می دهند که خودشان اقدام به بسته بندی اسباب و وسایل کنند. اما برخی دیگر نیز به دلایل مختلف از جمله ناتوانی آن را به شرکت های باربری می سپارند. این شرکت ها با ارسال نیروهایی زبده به محل اقدام به بسته بندی وسایل می کنند. این نیروها چگونگی آماده سازی برای باربری را می دانند و همچنین به خوبی می دانند که از چه کارتن و جعبه هایی باید استفاده کنند تا ایمنی وسایل در طول راه حفظ شود. اگر شما هم بسته بندی وسایل را به شرکت می سپارید باید هزینه بالاتری را پرداخت کنید. اما به طور کلی این روش برای شما مقرون به صرفه تر خواهد بود زیرا از بابت سالم ماندن وسایل خیالتان راحت می شود.

نحوه بسته بندی وسایل

نوع ماشین باربری  

همان طور که در بخش قبل اشاره کردیم ماشین های باربری در انواع مختلف وجود دارند و هر کدام از آن ها دارای ظرفیت و گنجایش متفاوتی هستند. کامیون از رایج ترین ماشین های حمل و نقل محسوب می شود که اغلب برای باربری های برون شهری از آن ها استفاده می شود. کامیونت ها دارای ابعاد کوچک تری نسبت به کامیون هستند که مجوز تردد درون شهری را دارند اما از ظرفیت کمتری نیز برخوردار می باشند. هر چه ابعاد و ظرفیت ماشین باربری کمتر باشد در هزینه باربری نیز تاثیر گذار است و آن را کاهش می دهد.

فصل باربری  

باربری می تواند در فصول مختلفی از سال صورت بگیرد اما این فصول به دلیل ویژگی های مختلفی که دارند باعث می شوند تا هزینه های باربری نیز تغییر کند. به طور مثال جابجایی در فصل زمستان نیاز به بسته بندی با کارتن ها و جعبه های ضد آب دارد. اگر قرار باشد بار را به شهر دیگری بفرستید هزینه آن بالاتر خواهد بود. زیرا شرکت های مربوطه در این فصل تعرفه خود را افزایش می دهند.

در مطالب پیشین اشاره کردیم که حمل و نقل جاده ای در فصول زمستان خطر بیشتری دارد. زیرا جاده لغزنده است و راننده باید کنترل بیشتری بر روی ماشین داشته باشد. همچنین احتمال بروز تصادف ، واژگونی ، صاعقه و … در این فصل به مراتب بیشتر خواهد بود. بستن زنجیر چرخ در زمستان امری ضروری و جزو قوانین محسوب می شود.

سوخت ماشین باربری  

از مهم ترین عواملی که باعث افزایش مصرف سوخت می شود قدمت ماشین باربری است. هر چه ماشین باربری از مدل پایین تری برخوردار باشد استهلاک آن بیشتر است و در نهایت سوخت بیشتری مصرف می کند. علاوه بر این نیز قیمت سوخت سالانه افزایش دارد و همین مساله باعث تغییر در هزینه های باربری خواهد شد.

سوخت ماشین باربری

بیمه نامه بار 

قطعا پرداخت هزینه بیشتر بابت بیمه کالا می تواند از بروز بسیاری از خسارات مالی جلوگیری کند. هزینه ای که بابت بیمه نامه پرداخت می کنید در طولانی مدت برای شما مقرون به صرفه خواهد بود. میزان پرداختی بستگی به نوع کالا و وزن آن دارد. طبیعتا هر چه کالا از حساسیت بیشتری برخوردار باشد باید نسبت به بیمه کردن آن توجه بیشتری داشته باشید. تمام موارد مربوط به بیمه کالا در سندی به نام ” بار نامه ” قید می شود. بارنامه ها به صورت الکترونیکی صادر می شود و جای هیچ گونه دستکاری در آن ها وجود ندارد.

صدور بارنامه 

در سال های گذشته بارنامه ها به صورت دستی صادر می شدند به همین دلیل احتمال بروز خطاهایی مانند دستکاری اطلاعات در آن وجود داشت. اطلاعاتی از جمله ارزش کالا ، حجم و نوع آن در بارنامه قید می شود. اگر بار از حجم پایینی برخوردار باشد بجای بارنامه توسط حواله یا بیجک حمل می شود. در مطالب گذشته درباره ” بیجک باربری ” به شما عزیزان توضیحاتی را ارائه دادیم. اما اگر بار از حجم و وزن بالایی برخوردار باشد بهترین کار این است که توسط بارنامه حمل شود.

 

خدمات شرکت باربری چه تاثیری در هزینه آن دارد ؟ 

قطعا شرکت هایی که از سابقه بیشتری برخوردارند کیفیت بالاتری نیز در ارائه خدمات خود خواهند داشت. این شرکت ها می توانند به شما در بسته بندی ، بارگیری و چینش صحیح بار کمک کنند. چینش صحیح بار باعث می شود تا در طول مسیر وسایل در امان بمانند . به طور مثال بهترین روش برای بارگیری این است که ابتدا وسایل بزرگ و سنگین در ماشین باربری چیده شود و سپس اقدام به چیدمان وسایل کوچک و سبک کنیم. زیرا ممکن است در طول مسیر به هر دلیلی مانند ترمزهای ناگهانی وسایل بر روی یکدیگر بیفتند و به آن ها آسیب وارد شود. هنگامی که وسایل سنگین در کف کامیون قرار داده شده باشد احتمال بروز این آسیب بیشتر خواهد بود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.