قبض انبار و اهمیت آن

قبض انبار 

در این مطلب قصد داریم شما را اوراقی تحت عنوان قبض انبار آشنا کنیم. این قبض که یکی از مهم ترین مدارک در باربری محسوب می شود دارنده مشخصات مانند ویژگی های مرسوله و تاریخ ورود و خروج آن است. به جرات می توان گفت که قبض انبار به عنوان یک مدرک محکم در خصوص مالکیت اجناس در گمرک به شمار می رود. در ادامه مبحث شما را با جوانب مختلف این مدرک آشنا می کنیم. پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله با وزمه همراه باشید

قبض انبار و نکات آن

قبض انبار یا ” Warehouse receipt ”  که قبض رسید و تحویل محصول به انبار محسوب می شود عبارت است از سندی که تحویل گیرنده متاع ( انباردار ) به موجب آن تحویل یا رسید جنس مورد نظر را با ویژگی ها خاصی از تحویل گیرنده در روز و تاریخ ورود معینی مدرک می‌کند . این گواهی مهم‌ترین مدرک در مورد مالکیت جنس در گمرک می‌باشد و در باربری بین شهری اهمیت زیادی دارد. 

طبق مفاد ضابطه کارهای گمرکی و امور اجرایی آن , هر کالایی که به اماکن گمرکی یا این که انبارهای گمرکی تحویل می شود بایستی فورا در دفترها ذی‌ربط انبار ثبت و برای هر سطر ( آرتیکل ) فهرست کل توشه ( مانیفست ) یا این که اظهارنامه یا این که پروانه یا این که صورت مجلس ضبط یا این که بارنامه , قبوض انبارجداگانه صادر و به تحویل دهنده مال تسلیم گردد .

شباهت قبض انبار با سفته 

در باب قبوض انبارگفتنی است که شبیه سفته است به دلیل آن که با امضاء آن بازرگان تعهد می نماید پولی را در سررسید مشخص و معلوم بپردازد البته با تفاوتی دوچندان بسیار و تفاوت آن‌ها درین است که با امضاء قبض انبارمتعهد به دارنده این حق را می‌دهد که در صورت عدم پرداخت به موقع مبلغ درج شده در آن , متاع ی زمینه گواهی را از روش ثبت محل به نفع خویش بفروشد و از ماحصل آن طلب خویش را اخذ نموده و در واقع قبض انباروسیله تولید وثیقه به نفع دارای گواهی است و جهت دریافت وام به وسیله مالک محصول به عمل میرود .

نکته : در قبوض انبار , قبض رسید بیان کنده مالکیت و سپردن جنس در انبار های همگانی است و برگ وثیقه بعدازظهر نویسی به نفع وام دهنده عامل وثیقه بودن فرآورده به حساب آورده می شود . قبوض انباردر تمامی جای جهان تحت عنوان سندی قابل داد و ستد شناخته می شود.

قبض انبار

فرمت های قبض انبار

قبض انباردر فرمت های متفاوتی صادر می شود . زیرا اطلاعاتی که در حمل دریایی است دوچندان گسترده تر از حمل زمینی است و شرکت حمل و نقل بین شهری ملزم به استفاده از آن است. در گمرکات زمینی به طور معمول بوسیله کمپانی انبارهای همگانی گمرک کشور‌ایران صادر می شود و در گمرکات دریایی , به وسیله انبارهای بومی در بنادر جمهوری اسلامی ایران صادر می شود. اداره بنادر و دریانوردی و گمرک جمهوری اسلامی ایران در بعضی موردها وظیفه های سرویس ها انبارداری خویش را حسب ضابطه کارها و امور گمرکی و در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی کشور , با عقد قرارداد واجب به موسسه های دارای شرایط واگذار نموده اند و به همین نظر , قبوض انبار از حیث شکلی و محتوایی دارنده فرم استاندارد و یکنواختی نیست .

 

اشکال قبوض انبارها 

قبوض انبارها گونه های متمایز دارا‌هستند که در اینجا گونه های آن ذکر و توضیح داده شده‌است . انواع مختلف این نوع قبوض در شرایط مختص به خود استفاده می شوند.

قبوض انبار اول 

در هنگام ورود جنس به انبار گمرک , اداره بنادر و کشتیرانی , انبارهای همگانی و انبارهای منحصربه‌فرد , به نسبت دادن ویژگی متاع در سندهای خرید , حمل و سندهای تالی بوسیله انباردار صادر می شود .

قبوض انبار تفکیکی 

در مواردی که متاع مورد یک وسیله حمل وابسته به خریداران ( گیرندگان ) گوناگون بوده و به اصطلاح محصول گروپاژی میباشد یا این که در مواردی که جزو متاع قضیه قبوض انبار اولیه به دلایلی غیر قابل ترخیص تشخیص داده شود بعداز ترخیص محصول مجاز برای مابقی مال که غیر قابل ترخیص می‌باشند قبوض انبارتفکیکی به اسم آورنده یا این که مالک متاع صادر می شود .

قبوض انبار قابل خرید و فروش 

بر عکس قبوض انباراولیه و تفکیکی که غیر قابل واگذاری می‌باشند قبوض انبارقابل داد و ستد با رعایت مقررات و قوانین ذی‌ربط قابل خرید و فروش می‌باشد که به دلیل اهمیت آن , مراتب به بررسی بیشتری نیاز دارا است .

خصوصیات قبوض انبار 

با وجود تفاوت هایی که در قبوض انبار وجود دارد و نام های مختلفی بر آن ها نهاده می شود تمام آن ها چند ویژگی مشترک دارند که در تمام فرمت ها قابل مشاهده است. در ادامه به این موارد اشاره می کنیم.

 • شماره سطر محل کار انبار
 • شماره بارنامه
 • مرز محل ورود
 • شماره قبوض انبار
 • شماره انبار
 • کمپانی حامل
 • اسم صاحب و مالک محصول
 • نشانه متاع
 • دسته فرآورده
 • جور بسته
 • تعداد
 • وزن محصول با پیاله
 • مورخ تحویل مال

قبوض انبارپس از ورود فرآورده به انبار و صورت برداری و در دست گرفتن و تطبیق فرآورده با اوراق حمل و تحویل و بالاخره صادر شدن برگ بارشماری ( تالی ) و تهیه و تنظیم و کامل شدن صورت مجلس طولانی تر یا این که کسر تخلیه ( مسئله ماده ۲۸ ضابطه کارها گمرکی ) صادرمی گردد و بعد از صادر شدن به کمپانی مسئول اتوبار تحویل تا از آن طرز به صاحت فرآورده ( گیرنده جنس ) تحویل گردد . در گمرکات بخش های آزاد و ویژه اقتصادی , قبض انبارقابل خرید و فروش تفکیکی هم مورد بکارگیری قرار می‌گیرد .

تفاوت قبوض انباردستی و قبض انبار الکترونیک 

قبوض انبارکاغذی یا این که قبض انباری که منشاء تحویل گیرنده محصول ارائه میدهد یک مدرک قانونی است که آورنده آن به همراه بقیه سندها موردنیاز , مالکیت خویش را ثابت می نماید و قبوض انبارالکترونیک خصوصا در بعضی بنادر قبوض انباری مجازی بوده و فقط جهت برقراری رابطه فی مابین اظهار محصول و مانیفست الکترونیکی ساخته شده است. عکس زیر نمونه یک قبض انبار میباشد :

قبض انبار

بیشتر بخوانید : درباره امکانات فوق العاده ی اپلیکیشن حمل و نقل بار چه میدانید؟


بعد از ارسال مانیفست الکترونیکی به وسیله موسسه ها حمل در سامانه پنجره واحد گمرک , به دلیل بعضا ناهماهنگی ها در میان ارگان های تحویل گیرنده متاع و گمرک , یک خلاء شم میشد که در گمرک با تولید آیتم پرینت قبض انبارالکترونیک این خلاء پوشش داده شد .

علی رغم بعضا هماهنگی های انجام شده , بعضی از قبوض انبار کاغذی که بوسیله اداره بنادر صادر می‌شوند همچنان در نصیب کد پیگیری گمرک عبارت ( اخذ نگردید ) درج می شود که نشان از عدم رابطه استوار در میان گمرک و بنادر است و در صورت رفع این نقص‌ آیتم پرینت قبوض انبارالکترونیک در سامانه ضرورتی ندارد.

قبوض انباردستی بعداز تخلیه فرآورده در گمرک بوسیله تحویل گیرنده ( انبار ) صادر میشود که یک ورژن فیزیکی اصل میباشد . ولی برای اظهار مدرک می بایست از شماره قبوض انبارالکترونیکی بهره برد که به وسیله سیستم ساخت می شود و شماره آن با شماره قبوض انباردستی مختلف است .

خطاهای احتمالی در هنگام صدور قبوض انبار الکترونیکی 

پیغام خطا  : عدم دسترسی به پرینت قبوض انبار

جواب : بایستی فردی که وارد سیستم برای قصد اخذ پرینت قبض انبارالکترونیک شده از مالک ترخیصیه وکالت الکترونیکی را بگیرد . ازطریق پنل بررسی موقعیت ثبت ترخیصیه برای این که بدانید مالک ترخیصیه که می باشد به کارگیری نمائید .

پیغام خطا : هنگام پرینت قبوض انبار ممکن است این پیغام خطا را بدهدکه بارنامه هم اندازه در سیستم لود نشده است .

جواب : بدین معنا است که شماره بارنامه ( به بزرگ وکوچک بودنحروف اعتنا نمائید ) یا این که کد کمپانی حمل ( آن شرکتی که ترخیصیه را صادر کرده ) نادرست است .

پیغام خطا : عدم پذیرش , در اخذ داده ها قبوض انبارالکترونیک از انبار

جواب : این اشتباه وقتی واقعه می افتد که در هنگام ثبت کوتاژ , سامانه گمرک نمی تواند داده ها قبوض انبارالکترونیک را تایید نماید .

راهکار : برای این خواسته به برگه تایپ اظهارنامه بروید و در قاب ” شماره قبض انبارالکترونیک ” شماره وارداتی پیشین را پاک و مجدد شماره قبض الکترونیک خویش را وارد نمائید .

اهمیت صدور قبض انبار چیست ؟ 

موضوعات مربوط به مالیات 

همان طور که می دانید قبض انبار یکی از هزینه های شرکت محسوب می شود. زیرا برای کالاهایی با حجم بالا در انبار مورد استفاده قرار می گیرند. این کالاها می توانند توسط شرکت تولید شده باشند و یا از شرکت دیگری خریداری و در انبار دپو شده باشند. به هر حال قبض انبار از هزینه های مهم شرکت است که در اسناد مالیاتی مربوط به شرکت اهمیت زیادی دارد.

قبض انبارپیش ‌بینی درآمد و سود شرکت 

اگر کالاهایی که شرکت آن ها را تولید کرده باشد و یا از شرکت دیگر خرید کرده به انبار منتقل شود باید تمام مشخصات مربوط به آن کالا در قبض مربوطه که به نام ” قبض انبار ” شناخته می شود درج شود. قبض انبار دارای شماره سریال های پشت سرهم است که شما به طور متوالی می توانید از میزان موجودی ، درآمد و سود شرکت مطلع شوید. پس قبض هایی که مربوط به انبار هستند نقش مهمی در پیش بینی درآمد و سود شرکت دارند.

نشان دهنده میزان دارایی شرکت 

بخش اعظمی از دارایی هر شرکت در بخش انبار ذخیره می شود. به طور مثال یک کارخانه تولید پارچه بزرگ یا یک شرکت وارداتی در حوزه قطعات کامپیوتری دارای انبارهایی هستند که تمام محصولاتشان در آن قرار دارد. به عبارتی ساده باید بگوییم که قبض انبار مثل نوعی سند می تواند میزان کالا ، محصول و دارایی انبار شده یک شرکت را نشان دهند و وضعیت آن را نیز شرح دهد. قطعا مدیر شرکت با کمک این قبض قادر است  تا بهتر و راحت تر راجع به آینده شرکت ، میزان سوددهی و زیان دهی آن تصمیمات لازم را اخذ کند.  در حقیقت این نوع رسیدهای مهم می تواند میزان دارایی غیر نقدی شما را برآورد و محاسبه کند. بسیاری از شرکت های بزرگ بر اساس این عامل در افزایش یا کاهش فروش تصمیم می گیرند.  

سهولت در امر حسابداری 

در بخش بالا اشاره کردیم که قبض انبار عملکرد مانند فاکتور خرید دارد که سندی رسمی در یک شرکت به حساب می آید و معمولا به طور دستی یا الکترونیکی بایگانی‌ می‌ شود. یکی از اسناد مهم برای بخش حسابداری شرکت قبض انبار است.

سهولت در انبار گردانی 

یکی از اموری که باید در تمام شرکت ها و مجموعه ها به صورت دوره‌ای در انبار صورت بگیرد ، انبارگردانی است . یکی از ضروری ترین اهداف انبارگردانی آگاهی از میزان موجودی کالاها در انبار می باشد. با این توضیحات نتیجه می گیریم که قبض ‌های انبار می تواند باعث شود که یک انبار دار از میزان موجودی کالایی که در انبار باقی مانده است باخبر شود و در صورتی که مشکلاتی از قبیل بیشتر یا کمتر بودن کالا نسبت به قبض انبار به وجود آید مراحل رسیدگی به آن راحت تر خواهد بود.  

کاهش هزینه ‌های شرکت 

قسمت عمده ای از مخارج هر شرکت مربوط به خرید اقلام مصرفی برای خط تولید یا کارکنان است که در مکانی مانند انبار ذخیره می‌شود و انبارگردانی می تواند مشخص کرد که چه تعداد کالای مصرفی در انبار وجود دارد . این مساله از خرید دوباره اقلام مصرفی و هزینه های جانبی پیشگیری می کند و در نهایت هزینه های شرکت کاهش پیدا می کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.