تجهیزات باربری

آشنایی کامل با تجهیزات باربری

آشنایی با تجهیزات باربری

استفاده بهینه از تجهیزات باربری باعث می شود تا محموله بسلامت به مبدا برسد. این تجهیزات شامل موارد مختلفی است که هر کدام از آن ها دارای ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فردی هستند. اغلب ماشین های باربری و کامیون ها باید از این ابزارها برای افزایش ایمنی بار استفاده کنند. در این مطلب شما را با انواع تجهیزات باربری آشنا می کنیم.

تجهیزات باربری

تجهیزات باربری و استفاده از آن ها در امر حمل و نقل بسیار مهم است. زیرا علاوه بر تامین امنیت می توانند باربری را تا حد زیادی نیز تسهیل کنند. وسایلی مانند ترولی ، صفحات لغزنده و …. از جمله تجهیزات باربری محسوب می شوند که رانندگان کامیون باید به خوبی با آن ها آشنایی داشته باشند.

ترولی

ترولی ها چرخ دستی هایی هستند که به کمک آن می توان راحت تر بار را حمل کرد. وجود چرخ هایی در زیر ترولی باعث می شود تا قرار دادن بار بر روی آن به سهولت انجام شود و عملیات جابجایی آن چه در باربری بین شهری یا داخل شهری بسیار آسان شود. بارهایی با وزن زیاد غالبا با ترولی جابجا می شوند. این ابزار که جزو تجهیزات مهم باربری محسوب می شوند مزایای زیادی دارند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

امنیت

افرادی که به عنوان باربر در شرکت حمل و نقل بین شهری یا حتی به صورت آزاد فعالیت می کنند معمولا بارهای سنگین را به وسیله عضلات و اندام خود جابجا می کنند. این وضعیت باعث بروز مشکلات زیادی از جمله آسیب دیدگی ، پیچ خوردگی و شرایط بحرانی برای فرد می شود. صدمات مربوط به وضعیت استخوان و ستون فقرات در این افراد به وفور وجود دارد. اما در سال های اخیر ترولی ها توانسته اند به میزان زیادی در جابجایی بار به آن ها کمک کنند و از فشار آن ها کم کند.

افزایش بهره وری

استفده از ترولی موجب می شود تا تعداد رفت و آمد فرد کاهش پیدا کند و بتواند بخش اعظمی از بار را بر روی آن قرار دهد. چرخش سریع و به هنگام ترولی نیز موجب ترغیب کارکنان به کار می شود. در سال های گذشته که ترولی وجود نداشت کارکنان تمایل زیادی به غیبت در محل کار داشتند اما امروزه این مشکل تا حد قابل قبولی حل شده است.

منعطف

منظور از انعطاف پذیری در خصوص ترولی ها این است که آن ها می توانند هم به صورت دستی و هم به صورت برقی باشند. قطعا درباره باربری نمی توان از نوع برقی آن استفاده کرد اما در مکان هایی مانند کارخانه و یا ادارات بزرگ کمک گرفتن از ترولی های برقی مزایایی از جمله کنترل سرعت مورد نظر ، سیستم توقف ضروری و همچنین سیستم رانندگی معکوس را نصیب کارکنان می کند.

تسمه باربری

تسمه از دیگر تجهیزات باربری است که در صنعت حمل و نقل به وفور استفاده می شود. از این ابزار برای بلند کردن اجسام از روی زمین استفاده می شود. معمولا بلند کردن اجسام سنگین و با ابعاد بزرگ توسط افراد امری دشوار است اما تسمه های باربری این کار را تسهیل می کنند. تسمه ها می توانند جایگزین مناسبی برای زنجیرهای باربری محسوب شوند. زیرا استفاده از زنجیرها ممکن است به سطح بار آسیب برسانند. به طور مثال بارهایی که دارای سطحی صیقلی و پردازش شده هستند زنجیر به آن ها آسیب می رساند اما تسمه امنیت آن را تضمین می کند و صدمه ای به آن وارد نخواهد کرد. مزایای استفاده از این ابزار را در ادامه بررسی می کنیم.
قابلیت آویزان شدن : تسمه ها را می توانید از مناطق مختلفی مانند میله یا تیرک آویزان کنید.
تحمل بهتر و انعطاف بیشتر : تسمه ها نسبت به زنجیر و سیم بکسل از قابلیت انعطاف بیشتری برخوردار هستند و می توانند وزن بیشتری را نیز تحمل کنند.
عدم زنگ زدگی : تسمه بر خلاف زنجیر و سیم بکسل از سطح پارچه ای برخوردار است و به مرور زمان بر اثر رطوبت هوا دچار زنگ زدگی نمی شود. بروز زنگ زدگی در زنجیرها باعث از دست دادن عملکرد آن خواهد شد.
ضد حریق : در مکان هایی که احتمال آتش گرفتگی و حریق وجود دارد استفاده از تسمه ها گزینه مناسبی است. همچنین برای حمل بارهایی که احتمال جرقه زدن در آن ها وجود دارد نیز باید از تسمه استفاده کرد.

سایر مزایای تسمه باربری

استفاده از زنجیر باعث می شود تا بار دچار پیچ و تاب شود. این مساله به میزان قابل ملاحظه ای امنیت حمل و نقل را به خطر می اندازد. اما تسمه ها فاقد این ایراد هستند و بار دچار پیچ و تاب نخواهد شد.
تسمه ها که از مهم ترین تجهیزات باربری محسوب می شوند خاصیت کشسانی دارند. به این معنی که به میزان لازم کش می آیند و شوک های ناگهانی به بار را از بین می برند. خاصیت کشسانی از مزایای انعطاف پذیری تسمه ها محسوب می شود.
عدم آسیب ها و صدمات جسمانی را می توان در سایر مزایای بکارگیری از تسمه های باربری دانست. زیرا دست کارکنان تحت فشار کمتری نسبت به زنجیر باربری است.
تسمه های باربری در مقابله با عوامل جوی از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند و دچار پوسیدگی نمی شوند. دوام آن ها موجب می شود تا در سال های طولانی قابل استفاده باشند.

تجهیزات باربری

وسایل لازم برای تجهیز ماشین های باربری

تجهیزات باربری فقط در ابزارهای مورد نیاز برای حمل و نقل خلاصه نمی شود بلکه ماشین های باربری باید در طول حمل و نقل از وسایلی استفاده کنند که امنیت آن ها را در طول مسیر تامین می کند. یکی از این ابزارها استفاده از کپسول های آتش نشانی است. کپسول های آتش نشانی وزن های مختلفی دارند و معمولا بر اساس ظرفیت و تناژ ماشین های باربری تعیین می شوند. قطعا هر چه تناژ ماشین باربری و کامیون بیشتر باشد باید از کپسول هایی بزرگ تر استفاده کرد. زیرا بروز هر گونه آتش سوزی و حریق نیاز به خاموش کردن و محافظت از بار دارد.
به طور مثال اگر بار وزنی بالغ بر ۲ الی ۵ تن دارد باید از کپسول های آتش نشانی با وزن ۵/۲ کیلوگرم استفاده کنید. بارهایی با وزن ۵ تا ۱۴ تن نیاز به کپسول هایی با وزن ۵ کیلو گرم و بارهایی که وزن آن ها بیشتر از ۱۴ تن است باید از کپسول هایی با وزن ۱۰ کیلوگرم استفاده کنند.

نکته مهم در خصوص بارهای قابل اشتعال

بارهایی که قابل احتراق هستند و در دست سیالات قرار می گیرند باید از کپسول هایی با وزن ۱۴ کیلو گرم استفاده کنند. زیرا بروز آتش سوزی در این بارها به مراتب شدیدتر است و نیاز به خاموش کردن فوری دارند.هنگام ثبت درخواست در اپلیکیشن حمل و نقل بار حتما توجه داشته باشید که باربری مورد نظر مجهز به این کپسول ها باشد. اگر از کپسول هایی با وزن پایین استفاده کنید قطعا جوابگو نخواهد بود.
استفاده از ابزارهایی مانند جعبه کمک های اولیه و زنجیر چرخ نیز الزامی است. همچنین بکارگیری از لاستیک هایی با آج مناسب برای حرکت در جاده های لغزنده به علاوه بستن زنجیر چرخ از دیگر نکات مهم در تامین امنیت و تجهیزات باربری است که باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *