بیجک گمرکی

بیجک گمرکی چیست و چه کاربردی دارد؟

بیجک گمرکی  

بیجک گمرکی چه نقشی در صنعت باربری ایفا می کند ؟ در فضای امروزه که حمل و نقل بخش مهمی از صنعت های متفاوت به حساب آورده می شود بیجک حمل و نقل کاربرد فراوانی داراست . به همین علت قصد داریم درین مقاله علاوه بر معرفی این کلمه و واژه در صنعت حمل و نقل به معنای لغوی بیجک هم بپردازیم . بیجک یک واژه ی هندی به شمار می رود و به برگه ای گفته می‌شود که توسط فروشنده برای خریدار صادر شده و در آن نوع و مقدار کالای خریداری شده قید می‌گردد و خریدار با توجه به آن کالاها را تحویل میگیرد و بعداز بررسی و تطابق دادن آن کالاها با ورقه در صورت درستی به فروشنده رسید می دهد . پیرو مقاله شما عزیزان را به صورت دقیق تری با بیجک گمرکی آشنا می‌کنیم. پس تا انتهای این مقاله با وزمه همراه باشید

 

بیجک گمرکی برای چه استفاده میشود؟

بیجک گمرکی و قبض انبار چیست؟ بیجک همان کارایی و کارکرد بارنامه را به شما نمایش می‌دهد و در سیستم حمل و نقل مرزوبوم و در باربری بین شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد . امروزه استفاده از این رسید در کشور ما نیز رواج یافته است که راننده , دریافت کننده , شرکت باربری و فروشنده تمام محموله و محتویات آن را مبتنی بر این بیجک اتوبار به رسمیت میشناسند . تمام خریداران باید کالاهای سفارشی را با بیجک تطبیق دهند و بعداز کنترل کالاها با بیجک خیالشان از دریافت کالاهای سفارشی مطلوب خود راحت باشد . خریداران بعداز مشاهده و ارزیابی نهایی رسید دریافت متاع را صادر کرده و کالاها را در انبارهای خود قرار میدهند .

قبض انبار  

قبض انبار باربری از دیگر اسنادی که مورد اعتنا و توجه بسیاری از خریداران و فروشندگان شرکت حمل و نقل بین شهری واقع شده است , این گواهی بوسیله انباردار از مسئولی که کالاها را برای انبار آورده است تحویل گرفته شده و با اعتنا با کالاهای دریافتی بررسی میگردد , در صورتی‌که که هرگونه مغایرتی درباره‌ی قبض انبار و کالاهای تحویلی وجود داشه باشد , انباردار می تواند از تحویل هر دسته جنس و کالا جلوگیری نماید و استعلامات ذی‌ربط و اختلالات احتمالی را تشخیص دهد .

طبق یکی از محکم ترین و مهمترین قانون هایی که گمرکی ایران وجود دارد, هر محصول و کالایی که می خواهد از محدوده گمرکی رد شود باید در دفتر کار های رسمی انبار گمرک ثبت شود . در این حالت می‌توان برای تمام بارهایی که انبار شده‌اند , بارنامه‌ای را تدوین کردن و آن را تحویل شخصی دهید که تمام محموله را تحویل گمرک داده است . بارنامه نیز نظیر قبض انبار از مهم ترین و اصلی‌ترین اسناد دربین خریداران و فروشندگان بوده و باید غایت دقت و توجه را برای مراقبت و حفظ از این اوراق به خرج بخشید . چون پیدایش هر مدل ایراد در آن میتواند تندرست عمل شمارا به خطر بیندازد .


بیجک اتوبار  

بیجک اتوبار از دیگر اسنادی است که اکثری از بازرگانان با آن آشنا می باشند و می دانند که از این سند در ترخیص کالا , صادرات و واردات استعمال می شود .

بیجک گمرکی زمانی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که شما قصد دارید تا کالاهای موجود در انبار را ترخیص فرمایید , در‌این‌صورت‌ می‌توانید قبض انبار را که تمام خصوصیات کالاها در آن واقع شده است را با انگیزه ترخیص جنس , تحویل گرفته و اقدامات لازم را برای ترخیص متاع انجام دهید . برای این منظور می‌توانید به اداره گمرک مراجعه کرده و بیجک گمرکی مورد نیاز را برای کالاهای خود به دست آورید شما می‌توانید با این سندی که در دست دارید ثابت کنید این کالاها متعلق به شما بوده و در سود به راحتی اقدام به ترخیص مال یا بارگیری نمایید .

 

بیجک چه کاربردی دارد؟

بهره برداری از بیجک در صرافی : بیجکی که توسط صرافان صادر میگردد به موجب آن گواهی صراف بیان میکند که مبلغی را دریافت و زمان بازپرداخت آن را نیزمشخص می‌نماید . به کارگیری از بیجک در صرافی مربوط به سال ۱۲۶۶ است در آن زمان هنوز در ایران اسکناس منتشر نشده بود و از فلزات با ارزش به جای پول برای مبادلات بهره گرفته می شد . بنابراین به کار گیری از بیجک سود زیادی را برای صرافان به همراه داشت و فقدان اسکناس را در آن عصر جبران میکرد . در آن دوران هر تاجری فقط با صراف مخصوص خودش کار می‌کرد همچنین جابه‌جایی پول‌ها چه در شهرهای درون جمهوری اسلامی ایران چه کشورهای دیگر توسط همین صرافان انجام می‌شد .

بیشتر بخوانید : از اپلیکیشن حمل و نقل بار چه میدانید؟

استفاده از بیجک در شغل های گمرکی  

در امور و کارها مرتبط با گمرک نیز از بیجک به کار گیری می شود دراین موقعیت با یاری به چنگ آوردن از بیجک می‌توانید ثابت نمائید که محموله متعلق به شماست و نسبت به ترخیص آن اقدام نمائید .

به کار گیری از بیجک حمل و نقل چه مزایایی دارد؟ 

از سالیان قبل تا کنون جهت دریافت کالاها در انبار از برگه‌ای بهره گرفته می‌شده است که نشان دهنده صحت و تندرستی کالای ارسالی به انبار بود که امروزه این ورقه بیجک نامیده میشود , استفاد از این کاغذ مزایایی را دربرگیرنده اکنون شما می نماید که پیرو مقاله به مهمترین آن‌ها اشاره میکنیم .

 بیجک گمرکی

استناد به بیجک در دعاوی حقوقی 

در حالتی که به هر علتی در گیر دعاوی حقوقی شدید می‌توانید از بیجک اتوبار برا ثابت بخش اعظمی از موردها دربرگیرنده دسته جنس , بها , زمان تحویل و . . . . بهره برداری نمایید . در سالهای قبلی که از بیجک اتوبار کمک گرفته نمی‌شد فرد نمی توانست در دعاوی و دادگاه به شایسته ترین نحو از خویش دفاع نماید .

سهولت در ترخیص کالا 

زمانی که یک محموله دارنده بیجک حمل و نقل است ترخیص آن سهل خواهد بود . چون محموله دارنده شناسنامه است و اکثری از مورد ها در آن قید شده‌است .

رفع مشکلات بوجود آمده در هنگام ترخیص بار 

در صورتی یک محموله فاقد بیجک اتوبار باشد احتمال پیدایش اختلال در مراحل ترخیص محصول ارتقاء پیدا می نماید . یکی مهمترین مزایای بیجک رفع مشکلات احتمالی در هنگام ترخیص توشه است .

سندی جهت رسمیت بخشیدن به محموله حمل شده و محتویات آن 

بیجک را می توان نوعی مدرک برای رسمیت بخشیدن به محموله دانست . بیجک می‌تواند محتویات محموله را رسما اعلام نماید و نکات ذی‌ربط به آن را هم رسمیت بخشد .

سندی جهت تندرست کالای ارسالی

هنگامی که شما از بیجک برای جابه جایی بار به کار گیری میکنید ضمانتی برای تندرست کالای شما به حساب آورده می شود . به همین علت استفاده از آن قادر است محموله شما‌را از جهات متفاوتی تضمین نماید .

مناسب ترین مکان برای فروش قبض بیجک کجاست؟ 

موسسات متفاوتی که در حوزه اتوبار کار می نمایند مبادرت به فروش بیجک گمرکی می نمایند . اما قابل ذکر است که‌این قبوض در مغازه هایی نظیر مغازه های اسباب التحریر هم یافت میگردند و می‌توانید آن‌ها‌را خریداری و به کار گیری فرمایید .

با توسعه فضای اینترنت و اینترنتی شدن اکثری از شغل ها شاهد فروش بیجک ها و قبوض اتوبار به صورت اینترنتی هم هستیم . شما می‌توانید این قبوض را به صورت آنلاین از مغازه های اینترنتی خریداری نمایید .

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *