بارنامه اتوبار چیست

 بارنامه اتوبار

در ابتدا به توضیح کلی در مورد بارنامه اتوبار میپردازیم و پس ازآن شما را با بخش های آن به صورت جداگانه آشنا میکنیم. در بارنامه اتوبار، کلیه اطلاعات  راننده اتوبار، کامیون ، کامیونت و… درج می گردد. این اطلاعات با یک شماره قابل استعلام می باشد و متقاضیان می توانندبا مراجعه به سایت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به نشانی (WWW.RMTO.IR) و انتخاب گزینه استعلام کارت هوشمند کلیه اطلاعات لازم را کسب کنند.  برای اطلاعات بیشتر مقاله شرکت حمل و نقل بین شهری وزمه را مطالعه فرمایید.

بارنامه چیست (Bill of Lading B/L)

بارنامه، سندی است که شرکت های حمل و نقل و باربری بین شهری (باربری ها )  در ازای تحویل آن به متصدی حمل صادر می‌کنند که‌ صرفا برای حمل و نقل‌های زمینی، دریایی و هوایی صادر می‌شود. بارنامه اوراق بهاداری است که از طرف شرکت‌های حمل و نقل صادر شده و در آن مشخصات کالا، ارسال کننده، دریافت کننده، هزینه که شامل میزان بیمه، کمیسیون و صافی، تعداد و وزن کالا در آن قید می‌شود.

بارنامه به عنوان سند قرارداد حمل رسید دریافت کالا و سند مالکیت آن است و همچنین سندی است که زمان ادعای خسارت از بیمه می تواند به عنوان پشتوانه مورد استفاده واقع شود. بارنامه قابل انتقال به غیر بوده و مالکیت کالا را نشان می دهد. لذا از اهمیت بالایی بر خوردار است.

تاریخچه بارنامه

اولین زمان صدور بارنامه برای دریافت و حمل بار برمیگردد به دوران رم باستان، و ضبط و ثبت حمل بار توسط کشتی‌ها عمری برابر با عمر خود کشتی‌ها دارد. رم باستان را که می‌توان یکی از مهدهای تمدن باستان نامید، برای حمل بار از طریق کشتی‌ها سندی صادر می‌کردند تا مشخصات کامل بار در آن درج شده بود. به تدریج با گذر زمان براساس تنوع روش‌های حمل بار، برای هریک از آن‌ها بارنامه‌های متخلفی صادر شد و رفته رفته بارنامه‌های قدیمی با پیشرفت تجارت و بازرگانی، منسوخ شد و نوع جدیدی از آن که امروزه ما از آن استفاده می‌کنیم.

 بارنامه اتوبار

اهمیت وجود بارنامه

صدور بارنامه از قراردادی بین فرستنده و حمل کننده بار صحبت می‌کند. بارنامه سندی که مشخص می‌کند که بار توسط صاحب کالا به مسئول حمل بار تحویل داده شده، به عبارتی نقش رسید کالا را دارد. حال با وجود بارنامه هر ادعایی که برخلاف مندرجات درون آن توسط طرفین ارائه شود هیچ گونه اعتباری ندارد زیرا تمام شرایط توسط طرفین قبل از صدور بارنامه، تایید شده است.

بطور خلاصه می‌توان گفت که:

بارنامه دلیل مالکیت محسوب می‌شود.

بارنامه سندی است قابل معامله.

بارنامه باید بدون قید و شرط باشد مگر بصورت دیگری بین طرفین توافق شده باشد.

ضوابط و مقررات بارنامه

در صدور بارنامه بر اساس ضوابط و مقررات علاوه بر صادرکنندگان آن، فرستندگان، گیرندگان و رانندگان نیز بایستی از مقررات تبعیت کنند. برخی از این مقررات به شرح زیر می‌باشد:

الف: صادرکنندگان (شرکت یا مؤسسه حمل و نقل)

 1. تنظیم یا تکمیل مندرجات بارنامه، به ویژه لحاظ نمودن کرایه حمل برابر قرارداد حمل؛
 2. صدور بارنامه از مبدأ قانونی شرکت به سایر نقاط کشور؛
 3. اخذ پروانه عبور برای بارهای ترافیکی و نیز صدور بارنامه جهت آنان؛
 4. صدور بارنامه تحت پوشش بیمه مسؤولیت حمل (مسؤولیت مدنی حمل‌کنندگان

ب: فرستندگان

 1. اعلام مشخصات بار و آدرس دقیق و صحیح محل بارگیری؛
 2. اعلام مشخصات گیرنده کالا و آدرس دقیق و صحیح محل تخلیه؛
 3. اعلام مشخصات کالا از نظر تعداد، وزن، ارتفاع، طول، عرض، نوع بسته‌بندی و…
 4. بارگیری به موقع ناوگان و اعزام آن به منظور جلوگیری از خسارتهای احتمالی .

ج: گیرندگان

 1. تخلیه به موقع ناوگان به منظور جلوگیری از پرداخت حق توقف؛
 2. پرداخت کرایه کل درج شده در بارنامه صادره توسط شرکت یا مؤسسه حمل و نقل بهراننده کامیون، کامیونت یا تریلر حامل کالا

د: رانندگان

 1. نگهداری از بارنامه صادره جهت اخذ کرایه حمل در مقصد؛
 2. حضور به هنگام بارگیری بار؛
 3. عزیمت سریع پس از بارگیری در مبدأ برای به موقع رساندن کالا به مقصد؛
 4. حفظ و نگهداری از محموله بارگیری شده از زمان بارگیری تا زمان تخلیه؛
 5. حضور به هنگام تخلیه بار در مقصد باربری

انواع بارنامه

 • بارنامه هوایی
 • بارنامه دریایی
 • بارنامه راه آهن
 • بارنامه کامیون
 • بارنامه سرتاسری
 • رسید پستی
 • بارنامه حمل دربست

 بارنامه اتوبار

امروزه دنیای حمل و نقل و باربری شاهد تحولات زیادی است. اپلیکیشن حمل و نقل بار  وزمه از جمله سرویس هایی است که فضای حمل و نقل در کشور ما را دگرگون کرده است.

اتوبار چیست

آنچه واضح است این است که واژه اتوبار اصطلاحا به امور باربری زمینی گفته می شود اما درباره این که در فرهنگ فارسی این کلمه چه زمانی و از کجا آمده است اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.

بخش اول این کلمه از اتو که ابتدای حرف اتومبیل است برداشته شده است و بخش دوم آن از کلمه ی باربری گرفته شده است که با کنار هم قرار گرفتن آن ها معنی حمل و نقل بار های زمینی از راه اتومبیل می دهد. بیشتر مردم گاهی اوقات کلمه های اتوبار و باربری را به جای یکدیگر استفاده می کنند و از متفاوت بودن این دو اطلاعی ندارند اما باید بدانیم که این دو واژه معانی مختلفی دارند.

بطور کلی از کلمه اتوبار اکثرا برای شرکت‌هایی با فعالیت در زمینه حمل و جابجایی وسایل منزل و یا اداره و حتی سطوح مختلف بسته‌بندی استفاده می‌شود..البته امروزه شرکتهای باربری بسیاری درتهران و ایران فعالیت می کنند که به آنها اتوبار نیز گفته می شود. اصلی ترین کاری که این شرکت ها انجام می دهند، جابجایی هر نوع باری از یک مکان به مکانی دیگر می باشد. با توجه به علت وجود بارهای گوناگون و مسیر های مختلف وسایل جابجایی مختلفی ساخته شده است.

برای نمونه نمی‌توان حمل مواد فاسد شدنی مانند مواد غذایی که شرایط ویژه ای را برای نگهداری و جا به جایی نیاز دارند با ماشین های مخصوص حمل شن و ماسه جا به جا کرد. به همین علت امروزه شرکت‌های باربری هر کدام وظیفه  تخصصی خود را دارند. .در یک جمله اتوبار واژه ایست که برای حمل و نقل و جا به جایی وسیله از راه زمینی مورد استفاده قرار میگیرد. در یک جمله بارنامه سندی است که توسط حمل کننده امضا می شود و بیانگر نوع، کمیت و شرایط کالاهایی هست که قرار است حمل شود. بارنامه رسید کالا می باشد و بیانگر شرایط و مفادی است که تحت آن کالا حمل می شود.و در نهایت  بارنامه اتوبار همان سندی میباشد که شرکت های حمل و نقل موظف به تهیه آن در قبال کالایی که حمل میکنند هستند. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.