انواع ماشین باربری

معرفی ۱۷ تا از انواع ماشین باربری

انواع ماشین باربری

در این مطلب شما را با ” انواع ماشین باربری ” آشنا می کنیم. باربری و حمل و نقل نیازمند ماشین و وسیله نقلیه مناسب است. ماشین های باربری بر اساس موارد مختلف مانند روش تخلیه ، نوع اتصال مخزن و تراکتور ، نوع چرخ ها و …. دسته بندی می شوند که هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فرد می باشد. اما در ادامه شما به ساختار کلی ” انواع ماشین باربری ” می پردازیم تا در ابتدا آشنایی کلی با آن ها پیدا کنید. در آینده نیز به بررسی تخصصی تر این موضوع خواهیم پرداخت. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از شرکت حمل و نقل بین شهری و بین جاده ای وزمه با کارشناسان ما در تماس باشید و دیگر بخش های مرتبط با باربری بین شهری و بین جاده ای سایت ما را مطالعه کنید.

 

انواع ماشین باربری به چند دسته تقسیم می شوند؟

” انواع ماشین باربری ” شامل چیست ؟ باربری و حمل و نقل یکی از حوزه های پر درآمد و پر رونق در هر کشوری محسوب می شود که می توان به شدت روی آن حساب کرد. برای حمل و نقل اصولی و صحیح نیاز به یک وسیله نقلیه مناسب داریم. در تمام کشورهای جهان برای حمل بارهای سنگین از کامیون و انواع آن و برای حمل بارهای سبک از وسایل نقلیه ای مانند وانت در باربری بین شهری استفاده می شود.

وانت بار 

وانت یکی از انواع ماشین های باربری محسوب می شود که برای حمل بارهای سبک مناسب است. اگر قصد دارید منزل خود را جابجا کنید و وسایل کمی دارید بهترین گزینه برای انتخاب وانت بار می باشد. زیرا سبک است و سرعت بیشتری در حرکت دارد.

وانت نیسان

وانت هایی که ظرفیت بیشتری دارند به عنوان وانت نیسان شناخته می شوند. وانت نیسان می تواند تا حداکثر وزن ۲ را تحمل کند و می توانید از آن برای حمل بارهای سنگین تر استفاده کنید. وانت هایی با شاسی و ساختاری قوی تر مانند زامیاد نیز در دسته وانت نیسان ها قرار می گیرند. زامیاد سال های درازی است که به عنوان یکی از وانت نیسان های با کیفیت شناخته می شود که در کشور ایران نیز از طرفداران زیادی برخوردار است.

کامیونت

کامیونت ها ظرفیت بیشتری از وانت نیسان دارند که به عنوان ” خاور ” نیز شناخته می شوند. کامیونت ها توانایی تحمل بار ۳ تا ۶ تن را دارند . خاورها انواع مختلفی دارند که می توان به هیوندا ۹۱۱ اشاره کرد. این نوع از کامیونت ها به صورت مسقف و روباز هستند که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند.

کامیون تک محور

برخی از کامیون ها در انتهای خود دارای یک محور هستند که معمولا این نوع از ” انواع ماشین باربری ” را کامیون تک می نامند. ظرفیت این نوع از ماشین های باربری حداکثر ۱۰ تن است که تحت نام هایی همچون کامیون ۱۰ تن ، کامیون ۶ چرخ و کامیون تک شناخته می شند. اگر بخواهیم طول کامیون را بررسی کنیم باید بگوییم که طول آن ها بین ۵ تا ۶ متر می باشد. هر چه که طول کامیون بیشتر باشد مهارت راننده نیز اهمیت بیشتری پیدا می کند. زیرا دور زدن و پیچیدن در جاده را سخت خواهد کرد و فقط یک راننده حرفه ای از عهده آن بر خواهد آمد.

کامیون جفت محور

کامیون های جفت محور از ظرفیت بیشتری نسبت به کامیون های تک برخوردار هستند. این نوع از ” انواع ماشین باربری ” دارای دو محور در انتهای خود هستند و می توانند حداکثر ۱۵ تن وزن را تحمل کنند. طول آن ها نیز حدودا ۷ متر است که تحت عنوان هایی از جمله ۱۰ چرخ  و ۱۵ تن نیز شناخته می شوند.

تریلی

ریلی به ماشین های سنگینی گفته می شود که قابلیت حمل سایر ماشین های باربری را دارند. حتما در سطح شهر یا جاده دیده اید که تریلی ها مشغول حمل ماشین های سواری و یا سایر ماشین ها هستند. تریلی دارای بخشی به نام کشنده است که به آن کله گلی یا اسب نیز گفته می شود. تریلی ها نیز مانند کامیون ها دارای چند نوع هستند که می توان به تک محور  و دو محور اشاره کرد. ظرفیت تریلی ها به کشنده بستگی دارد اما معمولا بیشتر از ۱۵ تن توانایی حمل بار را دارند و حداکثر باری که می توانند حمل کنند ۲۲ تا ۲۵ تن است. تریلی لبه دار ، کفی ، ترانزیت و ….. از سایر انواع تریلی ها محسوب می شود.

انواع ماشین باربری

دسته بندی کامیون ها بر اساس نوع اتاق

کامیون اتاق‌دار

کامیون های اتاق دار جزو پرکاربردترین نوع کامیون در کشور ایران محسوب می شوند که برای حمل مواد غذایی مانند برنج ، میوه و تره بار و …. استفاده می شود. البته برای حمل مصالح و بارهایی که دارای ارتفاع هستند نیز کاربرد فراوانی دارند. کامیون های اتاق دار به کامیون هایی گفته می شود که ارتفاع اتاق آن ها از کف حداقل ۱،۵ متر است. به این نوع از کامیون ها خاور روباز نیز گفته می شود.

کامیون لبه دار 

طول ارتفاع کامیون های لبه دار از کامیون های اتاق دار کمتر است و می توان ارتفاع آن را ۸۰ سانتی متر دانست. دیواه اتاق بسیار مقاوم است و از دیواره کناری قابلیت باز و بسته شدن دارد.  کامیون های لبه دار را به عنوان خاور بغل باز شو یا کامیون و تریلی بغل باز شو نیز می شناسند. ماشین های بغلدار نیز از دیگر نام هایی است که برای کامیون های لبه دار در نظر گرفته اند. لازم به ذکر است بارهایی که بارگیری آن ها از طریق ماشین هایی به نام لیفتراک انجام می شود برای کامیون های لبه دار مناسب هستند. زیرا دیوارهای کناری آن ها باز می شود و بارگیری و همچنن تخلیه آن ها به وسیله لیفتراک نیز انجام خواهد پذیرفت.

کامیون تیغه دار

کامیون های تیغه دار نوع خاصی از کامیون ها هستند که نمی توان برای حمل بارهای معمولی از آن ها استفاده کرد. بلکه برای حمل و جابجایی کانتینرهایی با ابعاد ۲۰ فوت و ۴۰ فوت کاربرد دارند.

کامیون کفی

همان طور که از نام کامیون کفی مشخص است به کامیون هایی که بخش بارکش آن ها دیواره ندارد کفی گفته می شود. کامیون کفی که از ” انواع ماشین باربری ” محسوب می شود نسبت به سایرماشین های باربری کفی کمتر پیدا می شوند. امروزه اغلب ماشین های کفی از نوع تریلی هستند که برای حمل بار از لیفتراک استفاده می شود. به طور مثال سنگ ، بارهای پالتی ، ماشین های سنگین و بارهای ترافیکی از جمله این بارها محسوب می شوند.

کامیون مسقف

کامیون ها و خاورهایی که به عنوان مسقف یا سقف دار شناخته می شوند قسمت بار آن ها پوشیده است و به صورت محفظه می باشد. اگر نگران اسباب منزل در حین باربری و حفظ سلامت آن ها هستید به شما پیشنهاد می کنیم از کامیون های مسقف برای حمل اسباب و اثاثیه استفاده کنید زیرا تمام وسایل مانند مبلمان ، یخچال و …. در امان خواهند مانند.

کامیون یخچال دار 

یکی از مهم ترین مزایای کامیون های یخچال دار حفظ سلامت مواد غذایی در آن است. پس همان طور که مشخص شد از این وسیله باربری برای جابجایی و حمل مواد غذایی استفاده می شود. اغلب مواد غذایی مانند پوشت و لبنیات نیاز به سرما دارند تا دچار فساد و خرابی نشوند . فروشگاه های بزرگ مواد غذایی محصولات خود از این کامیون ها تخلیه می کنند و در فروشگاه می چینند.

کامیون تانکر

کامیون تانکر یا مخزنی به نحوی ساخته شده است که بخش بار آن به صورت مخزن است. این مخزن برای حمل انواع مایعات مناسب می باشد . تانکرها طرفیت های مختلفی دارند و جنسی از استیل را دارا هستند. تانکرها را می توان به عنوان یکی دیگر از پرکاربردترین ” انواع ماشین باربری ” دانست که نقش مهمی در حمل مایعات ایفا می کند . تولید مخزن از جنس استیل باعث می شود تا قرار گرفتن مایعاتی مانند آب به مدت طولانی باعث تغییر رنگ و بوی آن نشود. تانکر روغن مایع ، تانکر بنزین ، تانکر شیر و …. با یکدیگر متفاوت است و برای حمل هر کدام باید از تانکر مخصوص خود استفاده کرد.

کامیون بونکر

کامیون های بونکر بر خلاف کامیون های تانکر برای حمل جامدات مناسب هستند. جامداتی که شکل پذیر هستند و به صورت فله موجود هستند گزینه مناسبی برای حمل توسط کامیون های بونکر محسوب می شود. سیمان ، شن و ماسه را می توان جزو این نوع از بارها دانست.

کامیون مخلوط کن

کامیون مخلوط کن یا کامیون میکسر که از دیگر ” انواع ماشین باربری ” به شمار می رود دارای یک مخزن سرپوشیده و بسته است که یک دستگاه مخلوط کن در آن قرار دارد. از این دستگاه برای مخلوط کردن و ترکیب کردن موادی مانند بتون استفاده می شود. موادی مانند بتون اگر در حین حمل و نقل در مخزن مخلوط کن قرار نداشته باشند تا رسیدن به مقصد خشک می شوند و دیگر قابل استفاده نخواهند بود.

انواع ماشین باربری

کامیون کمپرسی

کامیون های کمپرسی به کامیون هایی گفته می شود که بار آن ها به وسیله کمپرسی تخلیه می شود. این نوع از ماشین های باربری برای حمل و نقل مصالح ساختمانی و بارهایی مانند ماسه که جزو بارهای فله و شکل پذیر هستند مناسب می باشند. همچنین خاک و سنگ آهن نیز گزینه مناسبی برای حمل توسط این بارها محسوب می شوند.

تریلی ترانزیت

نام دیگر تریلی ترانزیت ، تریلی چادری می باشد که مسقف و سر پوشیده هستند. از این تریلی ها برای بارهای صادراتی و گمرکی استفاده می شود به همین دلیل نام ” ترانزیت ” را بر آن ها نهاده اند. بارهایی که نیاز به پلمپ دارند بهترین گزینه برای حمل به وسیله تریلی ترانزیت است و بارکش آن ها به وسیله برزنت پوشیده می شود.

ممنون از اینکه تا اینجای مقاله با ما همراه بودید. شما می توانید برای استفاده از خدمات باربری وزمه، اپلیکیشن حمل و نقل بار وزمه را دانلود کنید و سفارش های باربری خودتان را در اپلیکیشن ثبت کنید.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *