اسناد حمل شامل چه مواردی است ؟

اسناد حمل

اسناد حمل به عنوان شناسنامه بار محسوب می شوند. زیرا اطلاعات مختلفی در آن ها وجود دارد که بیانگر هویت محموله است. افرادی که در زمینه باربری فعالیت می کنند و یا راننده هستند به خوبی با این اسناد آشنا می باشند. در این مطلب قصد داریم در خصوص اسناد حمل و بررسی جوانب مختلف آن ها بپردازیم.

اسناد حمل جایگاه ویژه ای در صنعت باربری دارند. زیرا از مهم ترین اوراقی هستند که باید در حمل و نقل از آن ها استفاده کرد. این اسناد به منزله شناسنامه محموله می باشند و عملیات ترخیص کالا نیز با آن ها انجام می شود. این مساله به این معنی می باشد که برای خرید های خارجی نیز باید از اسناد حمل کالا استفاده کرد.

اسنادی که در حمل کالا از آن ها استفاده می شود ویژگی های متفاوتی دارند که به دو دسته عمده تقسیم می شوند .اولین دسته مربوط به اسنادی است که برای حمل کالاهای متداول و رایج مورد استفاده قرار می گیرند و دسته دوم مربوط به کالاهایی می باشد که به طور اختصاصی و ویژه حمل می شوند .قطعا هر دو دسته از این کالاها از اهمیت بالایی برخوردارند و باید از اسناد مربوط به خود استفاده کنند. در ادامه به بررسی این اسناد می پردازیم.

انواع بارنامه 

بارنامه ها بر اساس روش حمل و نقل صادر می شوند و هر کدام از آن ها بعد از ارسال کالا توسط شرکت باربری صادر خواهد شد. انواع بارنامه را با یکدیگر بررسی می کنیم .

بارنامه دریایی 

همان طور که از نام بارنامه دریایی مشخص است هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد که محموله از طریق دریا حمل می شود. این نوع از انواع بارنامه توسط شرکت های کشتیرانی صادر می شوند که مشخصات کامل بار در آن قید شده است. همچنین نماینده شرکت کشتیرانی نیز می تواند برای اخذ محموله نیز از این بارنامه استفاده کند. صدور چند نسخه از بارنامه دریایی از مشخصات آن محسوب می شود که هر کدام از آن ها از درجه بالای اعتبار برخوردار می باشند.

بارنامه هوایی 

بارنامه های هوایی برای حمل کالاهایی استفاده می شود که از خطوط هوایی منتقل می شوند. جالب است بدانید که بارنامه های هوایی در نسخه های زیادی ” ۱۲ نسخه “صادر می شوند که هر کدام از آن ها دارای اعتبار است اما ۳ نسخه از  آن ها از اعتبار ویژه ای برخوردار می باشد.

بارنامه زمینی

بارنامه های زمینی که از انواع رایج بارنامه ها هستند برای حمل و نقل زمینی و باربری بین شهری مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل وسعت جاده ها در کشور باربری زمینی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. این روش از حمل و نقل مزایای زیادی از جمله امنیت، سرعت و هزینه پایین را دارد که برای بسیاری از افراد مهم است. بارنامه های زمینی برای این نوع از حمل و نقل و در شرکت حمل و نقل بین شهری کاربرد دارد و اسناد حمل آن را باید کامیون داران در دست داشته باشند.در اپلیکیشن حمل و نقل بار وزمه انجام این امور بر عهدده راننده می باشد.

بارنامه ریلی

بارنامه های ریلی مخصوص به حمل و نقل کالا از طریق راه آهن هستند. حمل و نقل ریلی یکی از گزینه های باربری در کشور ایران محسوب می شود که بارنامه هایی صادره برای آن از ویژگی های خاصی برخوردار است.

اسناد حمل

پیش فاکتور

پیش فاکتور یکی از با اهمیت ترین اسناد حمل محسوب می شود زیرا قرارداد اولیه بین خریدار و فروشنده است. تکمیل این اطلاعات بر اساس موارد مختلفی صورت می گیرد که می توان به اطلاعات خریدار و فروشنده، نوع کالای مورد حمل، قیمت کالا، نوع بسته و وزن آن اشاره کرد. سایر اطلاعاتی که در این سند وجود دارد باید به خوبی تکمیل شوند زیرا پیامدهای عدم تکمیل اطلاعات می تواند شما را دچار مشکلات عدیده ای در انواع  باربری ها از جمله باربری آنلاین کند .

فاکتور

بعد از تنظیم پیش فاکتور نوبت به نوشتن فاکتور می رسد. فاکتور از مهم ترین اسناد حمل است که در هنگام تحویل کالا از گمرک باید آن را در دست داشته باشید. فاکتور نشان دهنده مالکیت کالاست و بدون داشتن آن نمی توانید کالای خود را از گمرک تحویل بگیرید. توضیحات و اطلاعاتی که در فاکتور نوشته می شود مانند مواردی می باشد که در پیش فاکتور درج شده است.

گواهی مبدا  

از دیگر اسناد حمل می توان به گواهی مبدا اشاره کرد. در این گواهی اطلاعاتی در خصوص کشور مبدا درج می شود که می توان به محل ساخت کالا ، روش حمل و مقدار کالا اشاره کرد. همچنین مشخصات خریدار و فروشنده و سایر مشخصات و ویژگی های مهم کالا نیز در آن قید می شود.

لیست بندی 

لیست بندی که با نام ” عدل بندی ” نیز شناخته می شود از اسناد حمل مورد نیاز محسوب می شود که نشان دهنده مواردی از جمله جزئیات کالاست. جزئیات کالاهای بسته بندی شده در لیست بندی نوشته می شود و اطلاعاتی شامل وزن، ابعاد و تعداد کالا نیز در آن مشخص است. ارائه سند لیست بندی به بازرسین برای بررسی کالا لازم است. اگر قصد دارید کالای خود را انبار کنید باید حتما این لیست را به انباردار تحویل دهید تا بتواند بر اساس مشخصات کالا آن را انبار کند.

گواهی بازرسی 

گواهی بازرسی بعد از اتمام بازرسی صادر می شود. قطعا کالا باید از جوانب مختلف مانند سالم بودن، بسته بندی مناسب، استاندارد های لازم مورد تایید کارشناسان قرار بگیرد. عدم وجود هر کدام از این استانداردها باعث عدم صدور این گواهی می شود. این گواهی که جزو اسناد حمل محسوب می شود برای ترخیص کالا کافی است و اگر این موارد مورد تایید کارشناسان و بازرسان قرار نگیرد قطعا کالا از گمرک ترخیص نخواهد شد. حتما می دانید که یکی از دلایل ورود کالاهای بی کیفیت و قاچاق به درون مرز ایران نیز وجود این گونه از سخت گیری هایی است که در گمرک انجام می شود . قطعا اگر کالاهای بی کیفیت از طریق قانونی وارد گمرک شوند قادر به ترخیص نخواهند بود.

اسناد حمل

بیمه نامه 

بیمه نامه جزو لاینفک اسناد حمل است. زیرا می تواند ضمانت نامه برای سلامت محصول و کالا باشد. کالاهایی که توسط بیمه تضمین می شوند از جوانب مختلفی تحت پوشش قرار می گیرند. این پوشش ها بر اساس نوع کالا و نوع بیمه در نظر گرفته می شود. در مطالب پیشین به طور مفصل به ” بیمه نامه های باربری ” و بررسی جوانب مختلف آن ها اشاره کردیم. برای خواندن این مطلب می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

گواهی نامه صادرات

گواهی نامه صادرات برای آن دسته از کالاهایی لازم و ضروری است که به خارج از کشور صادر می شوند. در این گواهی اطلاعات مربوط به کالا درج می شود. شخصی که مسئول صادر کردن گواهی نامه های صادرات است باید موارد لازم را به درستی در آن وارد کرده و به مشتری تحویل دهد. مشخصاتی از جمله مبدا و مقصد کالا از جمله نکاتی است که باید حتما در گواهی نامه صادرات آورده شود.

روش های مختلف باربری

پس از پرداختن به اسناد حمل و نقل نوبت به این می رسد که به روش های مختلف باربری اشاره کنیم. در حال حاضر صنعت حمل و نقل یکی از بزرگ ترین صنایع کشور است. باربری به روش های گوناگونی انجام می شود که هر کدام از آن ها دارای ویژگی ها، مزایا و معایبی هستند که در ادامه به آن ها می پردازیم. لازم به ذکر است که رایج ترین روش باربری نه تنها در کشور ایران بلکه در بسیاری نقاط جهان، باربری جاده ای است. زیرا از سرعت و ایمنی بالاتری برخوردار است و هزینه کمتری می طلبد. معمولا باربری های درون شهری و بین شهری از طریق جاده و انواع ماشین های باربری مانند کامیونت ها و خاورها انجام می شود.

روش های مختلف باربری

هوایی

باربری هوایی یکی از سریع ترین روش های حمل و نقل است. برخی از افراد تصور می کنند که هواپیما فقط برای منتقل کردن مسافرین است. اما ما هواپیمای تجاری نیز داریم که می تواند در کمتر از چند ساعت محموله شما را به مقصد برساند. استفاده از روش هوایی برای حمل بار با هر روشی از جمله حمل بار اینترنتی هزینه بر است و می توان گفت که جزو گران ترین روش ها محسوب می شود.

زمینی

حمل و نقل زمینی به دو دسته جاده ای و ریلی تقسیم بندی می شود. باربری از طریق ریل و قطار از سرعت کمتری نسبت به حمل و نقل جاده ای برخوردار است. کانتینرهایی که در قطار وجود دارد گزینه مناسبی برای حمل و باربری به شمار می روند. استفاده از روش ریلی نیز امنیت بالایی دارد و اگر بخواهیم آن را از نظر اقتصادی بررسی کنیم نیز مقرون به صرفه خواهد بود. از قطار برای حمل و نقل بین المللی استفاده می شود.

همان طور که اشاره شد حمل و نقل زمینی شامل ریل و جاده می شود. در خصوص باربری های جاده ای نکات بسیار مهمی وجود دارد که در مطالب گذشته به آن اشاره کردیم. وجود انواع ماشین باربری مانند کامیون، خاور ، تریلی و … سبب می شود که یکی از آن ها را بر اساس نوع بار ، وزن و .. انتخاب کنید. معمولا برای حمل مواد فاسد شدنی مانند میوه ، تره بار ، گوشت ، لبنیات و … از کامیون های یخچال دار استفاده می شود. برای حمل مایعات از تانکر و بونکر کمک گرفته می شود. در تمام روش های باربری باید اسناد حمل را ارائه دهید تا اجازه تردد در منطقه مورد نظر را داشته باشید.

دریایی

حتما برای شما جالب خواهد بود که بدانید صنعت حمل و نقل دریایی یکی از مهم ترین ارکان تجارت در دنیا محسوب می شود. از کشتی های تجاری برای حمل کالاهای بسیار مهم و البته بزرگ بهره گرفته می شود. از طریق این روش می توانید تجارت به سایر کشورها را انجام دهید. زیرا برخی از کشورها دارای مرز زمینی نیستند و نمی توانید از ماشین و قطار استفاده کنید و استفاده از روش های حمل هوایی هم مقرون به صرفه نیستند. باربری دریایی از نظر امنیت در جایگاه بسیار ویژه ای قرار دارد و از قیمت مناسبی هم برخوردار است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.