تاریخچه باربری

نگاهی بر تاریخچه باربری

تاریخچه باربری

در این مطلب شما را با تاریخچه باربری آشنا می کنیم. صنعت حمل و نقل مانند تمام صنایع دیگر دارای تاریخچه و پیشینه ای است که اشاره به آن می تواند برای بسیاری از افراد جذاب باشد. صنعت حمل و نقل در طی سال های بسیار قدیم تا به امروز دستخوش تغییرو تحولات زیادی شده است. گسترش جاده ها و افزایش جمعیت بشر از عوامل موثر بر تاریخچه باربری محسوب می شود.

تاریخچه باربری چیست و چه عواملی روند آن را شکل داده اند ؟ در سال هایی که هیچ گونه وسیله نقلیه ای در اختیار انسان وجود نداشت و هیچ گاه به سفر فکر نمی کرد وسایل خود را از طریق حیواناتی مانند اسب و قاطر جابجا می کرد. در آن سال ها شهرها گسترش نداشتن و جاده ای وجود نداشت. اغلب مردم یکجا نشین بودند و هیچوقت تصور نمی کردند که روزی حمل و نقل و باربری بتواند به وجود بیاید و توسعه پیدا کند. تاریخچه باربری تا به امروز تحولات زیادی را به خود دیده است.

جالب است بدانید که از زمانی که بشر با سفر کردن آشنا شد و توانست به وسیله چوب و سایر ابزارها در دریا سفر کند و پا به کشورهای دیگر بگذارد با مفوم حمل و نقل آشنا شد و از آن جا تاریخچه باربری شکل گرفت.

صنعت باربری و تحولات آن تا به امروز

یکی از مهم ترین دلایل پیشرفت باربری از سال های گذشته تا به امروز توسعه شهرها، جاده ها و راه هاست. گسترش ارتباطات نیز تغییر و تحولاتی عظیم را در این صنعت به وجود آورده است. در حال حاضر  باربری بین شهری و حمل و نقل جاده ای سهم عمده ای در صنعت باربری دارد. زیرا جاده ها و طول مسیرهای زمینی خیلی بیشتر از دریا و ریل است. همچنین وجود محاسن و مزایایی در این خصوص باعث شده تا افراد به سمت استفاده از حمل و نقل جاده ای متمایل تر باشند.

فرهنگ و تمدن بشری چه تاثیری در رونق باربری داشت ؟ 

نقش فرهنگ و تمدن بشری در توسعه حمل و نقل انکار ناپذیر است. از زمانی که انقلاب صنعتی رخ داد و ماشین بخار اختراع شد افراد دریافتند که می توان بدون هیچ مشقت و سختی و با استفاده از اسب بخار اقدام به حمل و نقل در مسیرهای ریلی کرد. البته نا گفته نماند تکنولوژی ای که در قرن ۱۹ ام به وجود آمد و منجر به پیدایش ماشین بخار شد در ابتدا در صنعت دریایی مورد استفاده قرار گرفته بود.

بیان این نکته خالی از لطف نیست که بدانید مردمان ایران زمین از زمان باستان به دلیل ارتباط با کشورهایی مانند مصر و ملت های شرق زمین از طریق ساخت زیردریایی اقدام به ارتباط می کردند. به همین دلیل آن ها از ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح دستی بر آتش داشتند و در این زمینه مهارت و تخصص داشتند. هر چند که نوع حاکمیت بر ایران نیز دلیلی بر پیشرفت این صنعت در کشورمان بوده است.

 تاریخچه باربری

دوران هخامنشی نقطه عطف در تاریخچه باربری

دوران هخامنشی یکی از دوره های تاریخی در کشور ایران محسوب می شود که نقطه عطفی در تاریخچه حمل و نقل باربری به شمار می رود. در این دوران شکوفایی عظیمی رخ داد و باعث شد تا این صنعت رونق زیادی بگیرد. عواملی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم از مهم ترین عوامل رونق صنعت باربری هستند.

گسترش و تسهیل حمل و نقل 

در دوران هخامنشی به دلیل ساخت ابزارهای پیشرفته و مختلف حمل و نقل تا حد زیادی آسان شد. در صورتی که در دوره های حاکمیت قبلی شاهد این مساله نبودیم و باربری بسیار دشوار بود. حمل و نقل زمینی و ریلی از جمله مواردی است که تغییر و تحول زیادی را به خود دید. بسیاری از دستاوردهایی که در این دوره شاهد آن بودیم تا سال های بعد نیز حضور پررنگی در این صنعت داشتند.

افزایش ارتباطات بازرگانی 

افزایش ارتباطات مالی و بازرگانی در دوره هخامنشی مهر تایید دیگری بر رونق حمل و نقل در این دوره به شمار می رود. قلمرو هخامنشی بسیار گسترده بود و همین مساله باعث می شد تا پادشاهان هخامنشی تسلط و حاکمیت خوبی بر دیگر کشورها داشته باشند و ارتباطات خود را از منظرهای مختلف توسعه دهند. این ارتباطات موجب رفت و آمد و حمل و نقل می شد که امری بسیار نیکو بود.

توسعه راه ها و جاده ها 

در دوره هخامنشی شاهد توسعه شهر نشینی بودیم . شهر نشینی نیز مستلزم گسترش جاده ها و راه های ارتباطی بود. از زمانی که راه ها توسعه یافتند به طور ناخودآگاه حمل و نقل نیز بیشتر شد و روند آن تسهیل یافت. مراقبت از جاده ها و برقراری امنیت در آن ها باعث می شد تا بازرگانان و تاجران به راحتی رفت و آمد کنند و از ابزارهای مختلف برای تردد و باربری بهره بگیرند.

صنعت باربری در حال حاضر 

پس از اینکه به بررسی تاریخچه حمل و نقل و باربری اشاره کردیم نوبت به این می رسد که آن را در دنیای امروز نیز پیگیری کنیم. واقعیت این است که در دنیای حاضر که شاهد آن هستیم ابزارها و وسایل مختلف دست به دست یکدیگر داده اند تا ما شاهد هیچ گونه کمبودی در حمل و نقل و باربری نباشیم.یکی دیگر از امکانات جدید در صنعت حمل و نقل وجود اپلیکیشن حمل و نقل بار می باشد که خیلی از مشکلات را برطرف کرده وسرعت حمل و نقل را بالا برده است. خطوط هوایی ، ریلی ، دریایی و زمینی همه و همه در خدمت صنعت حمل و نقل و ترابری هستند. جاده ها سهم بیشتری دارند زیرا مسیر پیوند بین شهرها محسوب می شوند. هر کدام از خطوط ارتباطی دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

 تاریخچه باربری

خطوط زمینی 

در حال حاضر از خطوط زمینی استفاده بیشتری می کنند. زیرا امن تر ، سریع تر و قابل دسترس تر است. شرکت ها و موسسات مختلفی در حوزه باربری درون شهری و بین شهری فعالیت می کنند که قادر هستند از صفر تا صد باربری را برای شما انجام دهند. از بسته بندی تا بارگیری ، تخلیه بار و چیدمان آن در مقصد از مهم ترین خدمات این شرکت ها محسوب می شوند.

خطوط دریایی 

یکی از معایب استفاده از خطوط دریایی کند بودن آن است. اگر قصد دارید بار و محموله در مدت زمان کوتاهی جابجا کنید به شما پیشنهاد می کنیم خطوط دریایی را انتخا نکنید زیرا علاوه بر کند بودن دارای هزینه زیادی نیز برای شما خواهند بود. اما اگر تمایل به استفاده از این روش دارید می توانید به شرکت حمل و نقل بین شهری وشرکت های باربری مراجعه کنید نه شرکت های اتوبار ! در مقالات پیشین شما را با ” تفاوت باربری و اتوبار ” آشنا کردیم.

خطوط هوایی 

شرکت های و موسساتی هستند که در حوزه خدمات هوایی و باربری تجاری در حال فعالیت هستند. این شرکت ها قادر به انجام کارگو و فریت بار نیز می باشند .اگر تمایل دارید در خصوص ” تفاوت کارگو و فریت بار ” بدانید می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید و نظرات و سوالات خود را در این زمینه با ما مطرح کنید.

خطوط ریلی

حمل و نقل با قطار نیز از دیگر روش های حمل و نقل است که سابقه ای دیرین در تاریخچه باربری دارد. از زمانی که ماشین بخار اختراع شد حمل و نقل ریلی نیز به وجود آمد و افراد توانستند از این خطوط برای حمل و نقل و تردد استفاده کنند.

تفاوت باربری و اتوبار

تفاوت باربری و اتوبار در چیست ؟

تفاوت باربری و اتوبار 

در این مطلب قصد داریم شما را با تفاوت باربری و اتوبار آشنا کنیم. اتوبار به معنای حمل بار توسط اتومبیل است که در حمل و نقل جاده ای مورد استفاده قرار می گیرد. طبیعتا باربری از روش های دیگر مانند هوایی ، دریایی و ریلی شامل اتوبار نخواهند شد. یکی از مهم ترین تفاوت باربری و اتوبار در نوع باربری است.

تفاوت باربری و اتوبار در چیست ؟ از زمان های دور تا به امروز افراد برای حمل و نقل وسایل خود از روش های مختلفی استفاده می کردند. در سال های دور که وسایل نقلیه مانند اتومبیل، هواپیما، کشتی و قطار وجود نداشت از حیوانات و چهارپایان بدین منظور استفاده می شد.اما در حال حاضر از اتومبیل و سایر وسایل نقلیه استفاده می شود. هنگامی که برای حمل بار از ماشین کمک بگیریم به آن ” اتوبار ” می گوییم . اما هنگامی که برای حمل و نقل از سایر وسایل مانند هواپیما و … بهره بگیریم نام باربری به آن اتلاق می شود. پس در یک کلام می توان نتیجه گرفت که تفاوت باربری و اتوبار در نوع انتخاب وسیله نقلیه است. اگر به واژه ” اتوبار ” نیز دقت کرده باشید متوجه خواهید شد که ” اتو ” به معنای اتومبیل و ” بار ” به معنای حمل و نقل است.

انواع اتوبار 

در حال حاضر شرکت ها و موسسات خدمات باربری بین شهری و درون شهری تاسیس شده اند و انواع خدمت رسانی ها را در حوزه حمل و نقل به مشتریان خود ارائه می دهند. اتوبارها را می توان در دو دسته تقسیم بندی کرد. اتوبار درون شهری و برون شهری. از مهم ترین تفاوت های این دو نوع از اتوبار انتخاب ماشین باربری است. قطعا اگر بخواهید بار را به شهر دیگری بفرستید باید از ماشین هایی استفاده کنید که تردد آن ها در خارج از شهر محدودیتی ندارد .به طور مثال کامیون های سنگین و تریلی ها.

در خصوص باربری درون شهری باید از وسایل نقلیه ای بهره بگیرید که تردد آن ها در شهر ممنوع نیست مانند انواع کامیونت ها، وانت بار ها و نیسان ها. زیرا نمی توان از وسایل نقلیه سنگین مانند تریلی درون شهر استفاده کرد. زیرا به دلیل وزن و ابعاد بسیار بزرگی که دارد برای سایر وسایل نقلیه سبک ایجاد خطر خواهد کرد.

تفاوت باربری و اتوبار 

شرکت های باربری چه تفاوتی با شرکت های اتوبار دارند ؟

محدودیت در نوع باربری 

برخی از شرکت ها فقط به صورت اتوبار فعالیت می کنند. بدین معنی که شما فقط می توانید حمل و نقل بارهایی را به آن ها بسپارید که قصد دارید از راه زمینی انجام شود. این شرکت ها بعد از مشاوره دادن به شما اقدام به انتخاب بهترین وسیله نقلیه بر اساس وزن، حجم و نوع بار شما می کنند و سپس حمل و نقل آن را تا رسیدن به مقصد و تخلیه بار تقبل خواهند کرد.

اما وضعیت در خصوص شرکت های باربری متفاوت است. بدین معنی که هیچ محدودیتی در نوع باربری و حمل و نقل ندارند. شما می توانید بار را از روش های مختلفی مانند هوایی، زمینی، دریایی و ریلی جابجا کنید و از خدمات این شرکت ها بهره مند شوید.

 نوع خدمات 

از دیگر مواردی که می توان در خصوص تفاوت باربری و اتوبار بیان کرد نوع و نحوه خدمات این نوع از شرکت هاست. شرکت هایی که به عنوان اتوبار به فعالیت خود ادامه می دهند خدمات بسیار جالبی را به مشتریان خود ارائه می دهند. به طور مثال آن ها نیروهایی در اختیار دارند که می توانند به محل زندگی یا کار شما بفرستند و عملیات بسته بندی وسایل را انجام دهند. در صورتی که اغلب شرکت های باربری فاقد این امتیاز می باشند. شرکت های اتوبار از ماشین های باربری مانند وانت بار و کامیونت ها استفاده می کنند در صورتی که شرکت های اتوبار از سایر وسایل حمل و نقل بهره می گیرند.

مهم ترین خدمات شرکت های باربری 

واقعیت این است که تنوع خدمات شرکت های باربری به دلیل استفاده از روش های مختلف حمل و نقل بیشتر از شرکت های اتوبار می باشد. زیرا وسایل نقلیه بیشتری در اختیار دارند که دست آن ها را بازتر می گذارد.

تجهیزات بیشتر  

همان طور که اشاره کردیم شرکت های باربری توانایی بیشتری نسبت به شرکت های اتوبار دارند. زیرا تجهیزات بیشتری در اختیار آن ها قرار دارد. به طور مثال شما می توانید وسایل و بارهایی خاص را از این شرکت ها به مقصد مورد نظر بفرستید. بارهایی مانند مواد غذایی، لبنیات، گوشت و میوه که نیاز به کامیون های یخچال دار و تجهیزات سرمایشی دارد از طریق این شرکت ها قابل انجام است.

باربری به خارج از کشور 

شرکت های اتوبار نمی توانند در خصوص نقل و انتقال بار به خارج از کشور اقدام کنند زیرا مجوزهای لازم را در اختیار ندارند. اما شرکت های باربری و شرکت حمل و نقل بین شهری این امکان را دارند تا بار را به کشورهای مختلف بفرستند. از دیگر مواردی که می توان در خصوص تفاوت باربری و اتوبار همین مساله است. هواپیما ، قطار ، اتومبیل و کشتی از وسایل حمل و نقل هستند که شرکت های باربری از آن ها استفاده می کنند.

تفاوت باربری و اتوبار 

آیا شرکت های اتوبار و باربری بیمه می کنند ؟

شرکت های باربری اقدام به بیمه کردن بار شما می کنند تا اگر در طول مسیر اتفاق ناخوشایندی مانند تصادف، واژگونی اتومبیل و …. رخ داد آسیب مالی متوجه شما نباشد. اما شرکت های اتوبار به این دلیل که معمولا مسیرهای درون شهری و کوتاه را طی می کنند اقدام به بیمه کردن بار شما نخواهند کرد. اما شرکت هایی نیز وجود دارند که در صورت درخواست شما می توانند بار را بیمه کنند.

بیمه کردن بار نیازمند پرداخت هزینه بیشتری است اما اگر به خوبی دقت کنید متوجه می شوید که پرداخت هزینه بیشتر می تواند برای شما مقرون به صرفه باشد. زیرا ریسک های شما پوشش می دهد و از بابت بسیاری از اتفاقات خیالتان راحت خواهد شد.

بیمه های باربری معمولا در خصوص حمل و نقل هوایی، دریایی، ریلی و اتومبیل ” خارج از کشور ” انجام می شود و مزایای زیادی برای صاحبین بار دارد. در مطالب گذشته به طور مفصل به ” بیمه های باربری ” و انواع آن اشاره کردیم. اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری در این خصوص داشته باشید به شما پیشنهاد می کنیم به مطالعه آن مقاله اقدام کنید.

انتخاب بهترین شرکت اتوبار و باربری

در حال حاضر شرکت ها و موسسات زیادی در خصوص اتوبار و باربری تاسیس شده اند. اما موارد زیادی در خصوص تفاوت باربری و اتوبار در آن ها وجود دارد و نمی توان خدمات آن ها را در یک سطح دانست. به شما توصیه می کنیم قبل از انتخاب شرکت مورد نظر ابتدا خوب در مورد آن تحقیق کنید و شرکتی را انتخاب کنید که پکیج کاملی از خدمات را به شما ارائه می دهد .حتما برای شما جالب خواهد بود که برخی از شرکت ها بعد از تخلیه بار عملیات چیدن وسایل در منزل شما را نیز به عهده می گیرند و آن را به نحو احسن انجام می دهند.همچنین با استفاده از اپلیکیشن حمل و نقل بار مختلف مانند وزمه برای انتقال بارهایتان اقدام کنید.

وظایف شرکت باربری

مهم ترین وظایف شرکت باربری چیست ؟

وظایف شرکت باربری 

وظایف شرکت باربری چیست و این نوع از موسسات خدماتی چه مسئولیتی در قبال مشتریان دارند؟ بسیاری از افراد عملیات باربری و اسباب کشی را به شرکت های مربوطه می سپارند و در روند آن دخالت نمی کنند. زیرا شرکت های باربری از صفر تا صد کار را به نحو احسن انجام می دهند. در این مطلب می خواهیم شما را با وظایف شرکت باربری آشنا کنیم.

احساس مسئولیت و وظایف شرکت باربری در قبال مشتریان بسیار مهم است. اغلب شرکت هایی که در این حوزه صاحب نام و خوش نام هستند همیشه مشتریان را در اولویت قرار داده اند و تمام تلاش آن ها مبنی بر جلب رضایت آن ها بوده است. وظایف شرکت باربری بسیار گسترده است و محدود به کارهای ساده نمی شود. در ادامه به بررسی جوانب مختلف این امر می پردازیم.

به شما پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه یک شرکت حمل و نقل بین شهری و درون شهری را انتخاب کنید امکانات و قابلیت های آن را بشناسید و حتما درباره آن تحقیق کنید. زیرا یکی از مهم ترین عوامل ایجاد خسارات مالی در طی اسباب کشی و باربری انتخاب نادرست شرکت مربوطه است.

اعلام دقیق هزینه به مشتری 

متاسفانه برخی از شرکت های باربری وظیفه خود را درباره اعلام نرخ دقیق به مشتری انجام نمی دهند و نرخی که به آن ها اعلام می شود قبل از بعد از اسباب کشی متفاوت است. در صورتی که این مساله می تواند زمینه ساز بی اعتمادی شود. بهتر است شرکت های حمل و نقل با احتساب مواردی همچون حجم  و نوع بار، مسافت، نوع ماشین باربری و بسیاری از فاکتورهای دیگر اقدام به محاسبه دقیق قیمت کنند و آن را قبل از اسباب کشی به مشتری اعلام کنند. اگر در حین اسباب کشی و باربری با مواردی مانند تغییر مسیر، اضافه شدن بار و وزن آن مواجه شدید می توانید نرخ را بر اساس آن تغییر دهید.

دادن مشاوره به مشتریان 

اغلب شرکت های باربری که در این عرصه فعالیت می کنند دارای تیمی حرفه ای برای مشاوره دادن به مشتریان هستند. به طور مثال می توانند بهترین ماشین باربری و مناسب ترین روز و ساعت را به مشتری پیشنهاد بدهند. از وظایف شرکت باربری راهنمایی صحیح مشتری است. به طور مثال در برخی از ساعات روز مانند بعد از غروب و شب باربری دشوار است. زیرا نور کافی وجود ندارد و ممکن است در حین چیدن اسباب درون ماشین و تخلیه آن دچار مشکل شوید.

انتخاب بهترین ماشین باربری

واقعیت این است که برخی از ماشین های باربری مانند وانت و نیسان از هزینه کمتری برای جابجایی برخوردار هستند. این مساله موجب می شود تا بسیاری از افراد تصور کنند که انتخاب این ماشین ها می تواند برای آن ها مناسب باشد. در صورتی که وانت و نیسان برای بارهایی با حجم کم و سبک مناسب اند و نمی توان بارهایی بیشتر از ظرفیت آن ها را تحمیل کرد. در مقابل ماشین هایی مانند کامیون و تریلی برای حمل کالاهایی با حجم و ظرفیت بالاست. شرکت های باربری بین شهری به خوبی بر این قضیه واقف هستند و می دانند که نباید بخاطر سود بیشتر مشتریان را ترغیب به استفاده از ماشین های سنگین برای بارهای سبک کنند.امروزه در با ایجاد اپلیکیشن حمل و نقل بار در وزمه این مشکل برطرف شده و شما میتوانید به راحتی ماشین باربری مناسب بارتان را انتخاب کنید.

وظایف شرکت باربری

پرداخت دستمزد به کارگران  

برخی از وظایف شرکت باربری فقط محدود به مشتری نیست بلکه این شرکت ها در قبال پرسنل خود نیز وظایفی دارند که یکی از آن ها پرداخت دستمزد به آن هاست. اگر بعد از تخلیه بار متوجه شدید که کارگر شما قرار است چند طبقه را بیشتر طی کند موظف هستید این مساله را به صاحب بار گوشزد کنید و درخواست پرداخت هزینه بیشتر کنید. زیرا کارگران بر اساس تعداد طبقه هزینه دریافت می کنند.

اعلام وسایل مورد نیاز به مشتری 

همان طور که در مطالب پیشین اشاره کردیم شرکت های باربری می توانند نیروهایی برای بسته بندی وسایل به محل اعزام کنند و به شما در امر بسته بندی کمک کنند. این افراد در کار خود ماهر هستند و می توانند آن را به طور حرفه ای انجام دهند. از جمله وظایفی که شرکت های حمل و نقل بر عهده دارند این است که به مشتری اعلام کنند که وسایل مورد نیاز برای بسته بندی به عهده آن هاست. اعلام کردن این مساله باعث می شود تا در آن روز مشکلی به وجود نیاید.

عقد قرارداد با مشتری 

هر قرارداد دارای بند، ماده و تبصره است. عقد قرارداد با مشتری و تاکید به خواندن تمام بندها توسط او باعث می شود تا از بسیاری مشکلات جلوگیری شود. زیرا تمام شرایط در قرارداد ذکر شده و هشدارهای لازم داده می شود. مشتریان بعد از خواندن و امضا کردن قرارداد می توانند امور خود را به شرکت باربری بسپارند و از این بابت نگرانی نداشته باشند.

انجام تعهدات در ارائه خدمات 

شرکت های باربری باید به تمام تعهدات خود در قرارداد عمل کنند. زیرا در قبال هر کدام از این امور هزینه دریافت می کنند. قطعا مشتریان در هنگام مراجعه به شرکت های حمل و نقل و سپردن کارها به او برنامه ریزی دارند و زمانی که شرکت از تعهدات خود سرپیچی می کند تمام برنامه های مشتری بهم می ریزید.

احساس مسئولیت در برابر اموال مشتری

از دیگر وظایف شرکت باربری که از اهمیت بالایی برخوردار است احساس مسئولیت در قبال اموال مشتری است. بسیاری از مشتریان در وسایل خود اسباب گران قیمت دارند و ترجیح می دهند تا آن ها را سالم به مقصد برسانند. شرکت های باربری باید در چیدن بار، طی مسیر و تخلیه بار از دقت کافی برخوردار باشند .به طور مثال اگر چیدن بار دقت نشود ممکن است در طول مسیر ماشین مجبور به ترمز های ناگهانی شود. این مساله باعث می شود که فشار و ضربه به بار وارد شود و آن ها دچار صدمه و شکستگی شوند.

وظایف شرکت باربری

بکارگیری از رانندگان و نیروهای حرفه ای 

رانندگان و نیروهای زبده و ماهر از ارکان مهم در اداره یک شرکت باربری است. اگر شما بهترین مشاوره را به مشتری بدهید و خیال او را از تمام جهات راحت کنید اما در نهایت حمل و نقل کالای او را به یک راننده غیر حرفه ای بسپارید قطعا در کسب و کار خود شکست می خورید. زیرا اعتماد مشتری را به طور کامل از بین برده اید و او دیگر به سراغ شما نخواهد آمد.

ارائه بیمه نامه به مشتری 

بهترین شرکت های حمل و نقل اقدام به ارائه بیمه نامه به مشتری می کنند. زیرا به خوبی می دانند که حادثه خبر نمی کند و تمام حوادث غیر منتظره در کمال بی خبری اتفاق می افتند. همین مساله باعث می شود که نه تنها شرکت های باربری بلکه مشتریان نیز راغب به استفاده از بیمه نامه های باربری شوند. درست است که استفاده از این خدمت هزینه بیشتری را می طلبد اما در نهایت مشتری و شرکت هر دو سود می برند و بسیاری از نگرانی و دغدغه های خود را کنار می گذارند.

فریت بار

فریت بار چیست و چه کاربردی دارد ؟

فریت بار

فریت بار به معنی ارسال بار به خارج از کشور است. این نوع از حمل و نقل یکی از چندین روش باربری است که می تواند به طرق هوایی، ریلی، جاده ای و دریایی انجام شود. در این مطلب شما را با جوانب مختلف فریت بار ، مراحل آن، ممنوعیت ها و …. آشنا می کنیم.

اگر زیاد سفر می کنید و یا در حوزه باربری فعال هستید حتما واژه فریت بار برای شما واژه ای آشناست. این کلمه به معنای انتقال بار به خارج از کشور است. فریت بار می تواند در حوزه مسافران و یا تاجران انجام شود. به عبارتی دیگر تصور کنید که در فرودگاه هستید و قصد سفر دارید اما وزن بار شما از میزان مورد نظر بیشتر است. در این شرایط باید مازاد بار را از طریق فریت بار به خارج از کشور بفرستید. و یا اینکه اگر شما تاجرید و دائما در حال ارسال محموله هایی متشکل از کالا، اشیا و … هستید نیز باید از این روش باربری بین شهری و بین کشوری استفاده کنید.

اغلب شرکت حمل و نقل بین شهری و موسسات و اپلیکیشن حمل و نقل بار  که در زمینه حمل و نقل فعالیت می کنند قادر به ارائه خدمات مربوط به فریت بار نیز هستند. هر شخص حقیقی و یا حقوقی نیز می تواند با مراجعه به این شرکت ها از خدمات باربری آن ها تحت همین عنوان بهره مند شود.

انواع فریت بار کدامند ؟

زمینی 

یکی از مشکلاتی که می توان در خصوص حمل و نقل زمینی فریت بار مطرح کرد این است که شرکت های باربری نمی توانند مقدار کمی از بار شما را از طریق زمینی جابجا کنند. بلکه از نظر هزینه برای آن مقرون به صرفه نخواهد بود. شما در صورتی می توانید از روش زمینی و جاده ای برای حمل بار استفاده کنید که مقدار آن زیاد باشد و به تعداد ماشین های زیادی برای باربری احتیاج داشته باشد.

هوایی 

معمولا فریت بار را با روش هوایی می شناسند و واقعیت هم این است که استفاده از هواپیماهای تجاری بهترین گزینه برای باربری در خصوص تجارت و مازاد بار است. زیرا محاسن زیادی برای شما و شرکت حمل و نقل دارد. به طور مثال استفاده از هواپیماهای تجاری محدودیت های کمتری برای شما دارند و امنیت آن نیز به مراتب بیشتر خواهد بود.

ریلی

متاسفانه در کشور ایران انجام فریت بار از طریق قطار و ریل راه آهن میسر نیست. زیرا به دلیل تحریم هایی که در این خصوص وجود دارد ما نمی توانیم محموله ای را به کشورهای امریکا و اروپا صادر کنیم. البته ناگفته نماند که استفاده از خدمات ریلی در این خصوص می تواند درون کشور و بین استان ها و شهرهای مختلف انجام شود و محدودیتی شامل آن نمی شود.

دریایی 

حمل و نقل دریایی محدودیت زیادی را شامل حال شما نمی کند اما متاسفانه معایب زیادی دارد. سرعت پایین باربری موجب می شود تا زمان زیادی را در انتظار بمانید تا محموله به مقصد برسد. مورد دیگری که جزو معایب حمل و نقل دریایی می شود این است که اگر شما صاحب بار با بیش از ۳۰۰ کیلو وزن باشید باید حتما برای انتقال آن از کانتینر استفاده کنید. اجاره کانتینر نیز هزینه بالایی میطلبد و برای شما توجیه اقتصادی ندارد.

فریت بار

مراحل انجام فریت بار چیست ؟

پس از اینکه به تعریف فریت بار و انواع آن پرداختیم نوبت به این می رسد تا با مراحل آن آشنا شوید. شما در اولین مرحله باید حتما مجوز آن را از فرودگاه دریافت کنید. این مجوز باید از همان فرودگاهی اخذ شود که شما قصد نقل و انتقال بار را دارید و به هیچ عنوان نمی توانید مجوز را از یک فرودگاه دیگر بگیرید و در فرودگاه دیگری اقدام به انتقال بار کنید.

بعد از اینکه مجوزهای لازم را از فرودگاه دریافت کردید باید محموله و بار را به نحو احسن بسته بندی کنید. بسته بندی باید به نحوی باشد که بر اثر ضربه و یا فشار دچار صدمه نشود. بهترین روش این است که شما از پلاستیک های حباب دار استفاده کنید و سپس آن را درون کارتن قرار دهید. پس از انجام این کار باید به دایره گمرکی مراجعه کنید و مراحل بعدی را انجام دهید.

پس از اینکه مراحل اولیه گمرکی را انجام دادید نوبت به دریافت و اخذ پته سبز از گمرک می رسد. پس از این مرحله باید به شرکت ها و موسسات حمل و نقل که فریت بار انجام می دهند مراجعه کنید و برای گرفتن بارنامه اقدام کنید. در حال حاضر بارنامه ها به صورت الکترونیکی صادر می شوند و این مساله امنیت بار را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. زیرا بارنامه های الکترونیکی جای هیچگونه دستکاری و جعل را ندارند. بعد از دریافت بارنامه می توانید به دایره فوریت مراجعه کنید و برای قرار دادن تگ بر روی کالا و بار اقدام کنید.

ممنوعیت های فریت بار کدامند ؟ 

قطعا در انجام فریت بار شما دارای برخی از محدودیت ها و ممنوعیت ها هستید که باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید. به طور مثال هر گونه شی ، مایع و …. که می تواند امنیت هواپیمای تجاری را خطر بیندازد شامل این ممنوعیت می شود.

اسلحه یکی از مهم ترین اقلام در خصوص محدویت های حمل و نقل است. مایعاتی مانند الکل و اتانول به دلیل اشتعال زا بودن می تواند باعث ایجاد خطر برای محیط داخلی هواپیما باشد. پس حمل و نقل آن ها از این طریق نیز ممنوع می باشد.

اگر قصد دارید اشیای عتیقه و میراث کشور را از طریق فریت بار خارج کنید بهتر است منصرف شوید . زیرا آن ها هم در لیست ممنوعیت ها قرار دارند. برای ارسال عکس و فیلم نیز باید حتما مجوزهای لازم را داشته باشید تا بتوانید حمل و نقل آن را انجام دهید.

فریت بار

بارنامه فریت بار چیست و چه امکاناتی دارد ؟ 

بارنامه یکی از مهم ترین مواردی است که برای انواع بار صادر می شود. اطلاعات مختلفی مانند نوع بار، وزن، تاریخ ارسال، تاریخ دریافت و …. بر روی آن درج می شود. در سال های گذشته که صدور بارنامه ها به صورت دستی بود و امکان صدور الکترونیکی آن وجود نداشت دستکاری و جعل در آن صورت می گرفت. اما با صدور الکترونیکی بارنامه هیچ گونه نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت.

شماره هایی که بر روی بارنامه درج می شوند ۱۱ رقم است و ۳ رقمی که در سمت چپ آن قرار می گیرد بیان کننده کد شرکت هواپیمایی می باشد.

مدارکی که برای فریت بار مورد نیاز است و باید حتما آن ها تحویل دهید شامل پاسپورت و کپی آن، کارت ملی و کپی، بلیط و کپی است. همچنین مواردی مانند کد ملی و آدرس نیز مدارک مورد نیاز دسته بندی می شود.

تفاوت باربری تهران و شهرستان

مهم ترین تفاوت باربری تهران و شهرستان

تفاوت باربری تهران و شهرستان چیست ؟ 

تفاوت باربری تهران و شهرستان از جوانب مختلف حائز اهمیت است. به طور مثال قیمت خدمات باربری در شهرستان پایین تر از تهران است. اما این مساله به این معنی نیست که استفاده از این خدمات در کلان شهر تهران مقرون به صرفه نخواهد بود ! در این مطلب قصد داریم شما را با تفاوت باربری تهران و شهرستان آشنا کنیم. پس تا پایان مقاله با همراه باشید.

بهتر است قبل از اینکه به تفاوت باربری تهران و شهرستان اشاره کنیم و درباره آن توضیحاتی را ارائه دهیم به بررسی این خدمات بپردازیم. زیرا برخی از افراد تا به حال از شرکت ها و موسسات باربری استفاده نکرده اند و درباره آن هیچ گونه اطلاعاتی ندارند. اگر شما هم جزو این افراد هستید و می خواهید قبل از دانستن تفاوت باربری تهران و شهرستان با ارائه خدمات آن ها آشنا شوید ادامه مطلب می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

انواع خدمات باربری

بسته بندی 

بدون اغراق می توان گفت که بسته بندی وسایل و اسباب، کاری تخصصی است و افرادی که تا به حال اقدام به اسباب کشی نکرده اند قطعا نمی توانند به خوبی از عهده آن بر بیایند. در حال حاضر شرکت حمل و نقل بین شهری و موسسات زیادی هستند که اقدام به ارائه خدمات مهمی از جمله بسته بندی وسایل می کنند. استفاده از دستمال های پارچه ای، کاغذ، مجله و روزنامه باطله و قرار دادن آن ها در بین ظروف شکستنی می تواند از ترک خوردن و شکستگی آن ها در بین راه جلوگیری کند.

حمل و نقل 

پس از انجام بسته بندی نوبت به حمل و نقل بار می رسد. ماشین های باربری مختلفی اقدام به حمل و نقل می کنند که هر کدام از آن ها دارای ابعاد و ظرفیتی مشخص می باشند. ماشین هایی مانند کامیون ، وانت، تریلی گزینه های مناسبی برای باربری بین شهری و درون شهری محسوب می شوند که هزینه هر کدام از آن ها نیز جداگانه حساب می شود.

چیدن اسباب و وسایل در مقصد 

حتما برای شما جالب خواهد بود که بدانید یکی از خدمات شرکت های باربری ارسال نیروهایی برای چیدن بار در مقصد است. افرادی مانند خانم های باردار و افرادی که مشغله کاری دارند قطعا دچار کمبود وقت هستند. به همین دلیل می توانید از نیروهایی کمک بگیرید که کار چیدمان را برای شما انجام دهند.

تفاوت باربری تهران و شهرستان

وجه تمایز باربری در تهران و شهرستان 

پس از اینکه به طور مختصر با خدمات شرکت های باربری آشنا شدیم نوبت به این می رسد که آن را در کلان شهر تهران و سایر شهرستان ها با یکدیگر مقایسه کنیم.

هزینه 

اولین و مهم ترین مساله ای که در خصوص تفاوت باربری تهران و شهرستان وجود دارد هزینه می باشد. قطعا اگر بخواهید باربری را از تهران به شهرستان انجام دهید باید هزینه بیشتری پرداخت کنید. زیرا میزان مصرف سوخت، مسافت و  سایر فاکتورها مانع استفاده از پرسنل بیشتر و زحمت بیشتر باعث افزایش هزینه شرکت های باربری خواهد شد. علاوه بر این بارهایی که از تهران به سمت شهرستان می روند اغلب بیمه می شوند و بیمه های الکترونیکی برای آن ها صادر می شود. صدور این بیمه نامه ها می تواند سلامت کالای شما را تضمین کند. در صورتی که در بین مسیر هر گونه اتفاق غیر منتظره ای پیش آید و باعث صدمه به بار شود بیمه خسارت آن را تقبل می کند.

مصرف سوخت 

قطعا از دیگر مواردی که باعث تفاوت باربری تهران و شهرستان می شود میزان مصرف سوخت ماشین های باربری است. حمل و نقل در تهران نیاز به مصرف سوخت بیشتری دارد زیرا مسافت کوتاه تر است و شما ساعات کمتری در مسیر خواهید بود. اما هنگامی که در جاده هستید و قصد دارید به شهرستان دیگری بروید باید به اندازه کافی سوخت داشته باشید تا در مسیر نمانید. یکی از عوامل کاهش مصرف سوخت انجام معاینه فنی و رفع ایرادات ماشین است. زیرا برخی از مشکلاتی که در موتور خودرو به وجود می آید باعث افزایش مصرف سوخت می شود.

شرکت باربری وزمه

شرکت های باربری که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می کنند باید قابلیت های فراوانی داشته باشند. زیرا مشتریان انتظارات گوناگونی دارند و بهترین شرکت را می توان شرکتی دانست که بتواند اغلب نیازهای مشتری را برآورده کند. شرکت باربری وزمه با دارا بودن چند سال سابقه در این امر توانسته به خوبی انتظارات و توقعات مشتریان را برآورده کند و گام مهمی در جهت جلب رضایت آن ها بردارد. یکی از اقدامات شرکت وزمه ساخت اپلیکیشن حمل و نقل بار بوده که در آن کارفرمایان به راحتی و با صرف هزینه کمتر می توانند راننده خود را پیدا کنند.

شرکت باربری وزمه با داشتن نیروهایی کارآزموده اقدام به بسته بندی وسایل، حمل و نقل و چیدن آن ها در مقصد می کند. وجود مهارت در این زمینه باعث شده تا مشتریان زیادی امور خود را به این شرکت بسپارند و خیالشان از بابت بسیاری از جوانب راحت باشد.

به جرات می توان گفت که یکی از راه های جلوگیری از صدمات و خسارات مالی به وسایل بسته بندی صحیح آن هاست. زیرا عدم توجه به نکات در این مرحله می تواند شما را متضرر کند. بسته بندی وسایل برای ارسال به شهرستان از اهمیت بسیار بیشتری نسبت به تهران برخوردار است زیرا مسافت طولانی تر است و احتمال بروز خطرات نیز بیشتر خواهد شد. ممکن است در جاده موقعیت ها بحرانی به وجود آید که باعث شود راننده به طور ناگهانی پا بر روی ترمز بگذارد. این امر می تواند باعث ایجاد ضربه به بار شود و احتمال شکستن آن ها را بیشتر کند.

تفاوت باربری تهران و شهرستان

اهمیت راننده حرفه ای

قطعا شرکت ها و موسسات باربری دارای رانندگان حرفه ای هستند که آموزش های لازم را در این زمینه دیده اند. رانندگانی که سال های طولانی سابقه دارند در کنترل شرایط توانایی بیشتری دارند. زیرا عوامل جوی و تغییرات آب و هوا می تواند کنترل ماشین را از دست راننده خارج کند. به طور مثال جاده های برفی و بارانی بسیار لغزنده هستند و یک راننده حرفه ای به خوبی می دانند که چه تمهیداتی باید اندیشیده شود.

نکات مهم در باربری تهران و شهرستان 

  • حتما بار را توسط ابزارهایی مانند مهار محکم کنید. بستن مهار باعث می شود تا بار در طول مسیر و بر اثر تکان های مختلف حرکت نکند. به شما پیشنهاد می شود که هر ۸ کیلومتر یک بار اقدام به بررسی مهار کنید تا در صورتی که شل شده آن را سفت کنید و سپس به مسیر خود ادامه دهید.
  • رانندگان و کمک رانندگانی که اقدام به باربری و ارسال بار به شهرستان می کنند باید به خوبی مسیر را بلد باشند. آشنایی به مسیر و راه های درون شهری بسیار مهم است.
  • برای ارسال بار به شهرستان بهتر است از ماشین های باربری مسقف استفاده کنید. این ماشین ها به دلیل داشتن سقف می تواند در هنگام بارش برف و باران از بار محافظت کند. همچنین سقف باعث جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید خواهد شد و بارهایی که از حساسیت بیشتری برخوردار هستند در امان می مانند.
اهمیت باربری

اهمیت باربری آنلاین چیست ؟

اهمیت باربری

اهمیت باربری آنلاین به قدری زیاد است که تصمیم گرفتیم مطلبی جداگانه تحت عنوان ” اهمیت باربری آنلاین چیست ؟ ” به آن اختصاص دهیم. گسترش خدمات آنلاین در زندگی ما باعث ایجاد تغییر و تحولات زیادی شده که نمی توان از آن ها چشم پوشی کرد. در این بین بسیاری از صنایع مانند صنعت حمل و نقل نیز خودش را با این تغییرات وفق داده و به سمت آنلاین شدن حرکت کرده است. اهمیت باربری در مسیرهای جاده ای، هوایی، دریایی و ریلی قابل بررسی است.

اهمیت باربری نه تنها در مسیرهای جاده ای بلکه در مسیرهایی که از هوا، دریا و ریل می گذرد نیز بسیار مهم است. اما در اغلب کشورها، جاده و باربری بین شهری سهم بیشتری نسبت به سایر مسیرهای حمل و نقل دارد. به همین دلیل توجه ویژه ای به آن می شود. در سال های گذشته این صنعت به طور سنتی بود. یعنی اگر می خواستید باری را جابجا کنید باید مستقیما به یک شرکت حمل و نقل بین شهری و درون شهری مراجعه می کردید و با پرسیدن سوالات مربوطه، مشاوره، پرداخت هزینه و …. اقدام به حمل و نقل می کردید.

 اما در حال حاضر وضعیت متفاوت است. به این معنی که شما دیگر نیازی نیست تا حضورا به یک دفتر خدمات باربری مراجعه کنید. بلکه کافی است تا اپلیکیشن آن را نصب کنید تا به اهمیت باربری آنلاین پی ببرید. در این نرم افزارها شما می توانید با وارد کردن نوع بار، ماشین باربری، مسافت و سایر فاکتورها نسبت به مشاهده هزینه اقدام کنید. این مساله روند حمل و نقل در کشور ما و سایر کشورهای جهان را آسان کرده و موجب شده تا بسیاری از افراد به این روش از باربری روی بیاورند.

یکی از مهم ترین نگرانی ها و دغدغه افراد در خصوص باربری سنتی این بود که از سرنوشت بار خود اطلاع نداشتند و نمی دانستند که اکنون در چه وضعیتی به سر می برد. اما اپلیکیشن های آنلاین همانند اپلیکیشن حمل و نقل بار وزمه با داشتن گزینه های مختلف در این خصوص می تواند وضعیت بار را به شما اعلام کند. در مسیر بودن، رسیدن به مقصد، تخلیه بار و … از مهم ترین مواردی است که توسط این اپلیکیشن ها اطلاع رسانی می شود.

 

ویژگی باربری آنلاین چیست ؟ 

در خصوص اهمیت باربری آنلاین توضیحاتی دادیم اما در این بخش قصد داریم به صورت جزئی تر شما را بررسی جوانب مختلف باربری آنلاین و بررسی ویژگی های آن آشنا کنیم. حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که چرا باید از باربری آنلاین به جای باربری سنتی استفاده کنیم و بهره گرفتن از خدمات آنلاین در این زمینه چه عوایدی را نصیب ما می کند ؟

حمل و نقل جاده ای سهم عمده ای از صنعت حمل و نقل کشور را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل اپلیکیشن ها و نرم افزارهایی که در این زمینه طراحی و عرضه شده اند اغلب بر روی حمل و نقل جاده ای مانور می دهند و خدمات خود را در این باره ارائه داده اند. استفاده از این خدمات قطعا کار را شما را سریع تر و راحت تر می کند.

خدمات ۲۴ ساعته

در سال های گذشته که استفاده از خدمات آنلاین باربری وجود نداشت افراد باید در ساعات خاصی به شرکت های باربری مراجعه می کردند و در خواست خود را ثبت می کردند. این مساله باعث ایجاد محدودیت برای آن ها می شد . اما از هنگامی که به اهمیت باربری آنلاین پی برده ایم و گسترش آن را در این صنعت می بینیم اغلب افراد برای انجام امور حمل و نقل خود از اپلیکیشن ها و نرم افزارهای هوشمندی که بر روی تلفن های همراه نصب می شوند استفاده می کنند. شما با استفاده از این خدمات می توانید در هر ساعت از شبانه روز اقدام به درخواست برای انتقال بار کنید. این مساله نه تنها برای افراد بلکه برای رانندگان باربری نیز بسیار خوب است زیرا در هر ساعتی از شبانه روز که بخواهند می توانند بار مورد نظر خود را انتخاب کنند.

مقرون به صرفه بودن 

در حال حاضر بسیاری از افراد از مشکلات مالی رنج می برند و نمی توانند بودجه زیادی برای حمل و نقل و باربری در نظر بگیرند. استفاده از اپلیکیشن های باربری آنلاین و توجه به اهمیت باربری توانسته به میزان زیادی این مشکل را حل کند. زیرا نیازی به هزینه زیادی ندارد و قطعا از نظر اقتصادی برای شما مقرون به صرفه خواهد بود. زیرا نیاز به مراجعه حضوری نخواهد داشت و بسیاری از هزینه های جانبی شما را کاهش می دهد.

 

اهمیت باربری

قابلیت پیگیری وضعیت بار      

اگر می خواهید هر لحظه از وضعیت محموله باخبر باشید باید از خدمات باربری آنلاین استفاده کنید. حمل و نقل در مسیرهای طولانی می تواند این نگرانی را برای افراد به وجود بیاورد که از سرنوشت بار خود اطلاع نداشته باشند. در باربری سنتی این امکان وجود نداشت که شما وضعیت بار را رصد کنید اما امروزه وضعیت متفاوت است و شما می توانید از قابلیت ها و امکانات مختلف استفاده کنید.

بارنامه و بیمه نامه 

بارنامه به عنوان شناسنامه ای برای بار محسوب می شود. زیرا مشخصات مختلف بار از جمله نوع، حجم، وزن  و … در آن قید می شود. امکان هیچ گونه تخلف و تقلبی در صدور بارنامه های الکترونیکی وجود ندارد و شما می توانید با خیال راحت از مزایای آن بهره مند شوید و همچنین می توانید با پرداخت هزینه ای بیشتر به بیمه کردن بار اقدام کنید. برخی از افراد تصور می کنند که پرداخت هزینه بیمه برای آن ها مقرون به صرفه نخواهد بود. در صورتی که اتفاق خبر نمی کند و شما با بیمه کردن محموله می توانید از خسارات مالی بر اثر حوادث غیر قابل پیش بینی جلوگیری کنید.

اهمیت باربری

کنار گذاشتن واسطه ها

در خصوص اهمیت باربری آنلاین باید بگوییم که در این پروسه بسیاری از واسطه ها حذف شده اند و شما می توانید راحت تر و با هزینه ای معقول تر اقدام به حمل و نقل کنید. مزایای که درباره باربری آنلاین گفتیم بخش کوچکی از امکانات فوق العاده آن است. زیرا این نوع از حمل و نقل کاربردهای بسیار زیادی برای شما دارد. به طور مثال اگر بخواهید اسباب کشی کنید و به منزلی جدید نقل مکان کنید اما فرصت کافی برای بسته بندی وسایل تان ندارید می توانید از این شرکت ها بخواهید تا افرادی کارآزموده و مجرب به منزل شما بفرستند تا عملیات بسته بندی وسایل را انجام دهند.

ضرورت استفاده از خدمات باربری آنلاین 

قطعا همه ما می دانیم که زندگی کردن بدون استفاده از خدمات دیجیتال امکان پذیر نیست. زیرا چه بخواهیم و چه نخواهیم با آن درگیر هستیم. از انجام کوچک ترین خدمات مانند استفاده از کارت های اعتباری به جای پول نقد گرفته تا خدمات بزرگ تر مانند باربری های آنلاین جزو جدا نشدنی از زندگی بشر شده است که به هیچ عنوان نمی توان آن را نادیده گرفت. واقعیت این است که باربری های سنتی و حضوری ممکن است در سال های آینده از بین بروند و همه آن ها به باربری های آنلاین بپیوندند. پس تا دیر نشده شما هم دنیای دیجیتال را امتحان کنید تا از آن جا نمانید !

 

ماشین های حمل مواد غذایی

ماشین های حمل مواد غذایی

شرایط ماشین های حمل مواد غذایی 

شرایط ماشین های حمل مواد غذایی نسبت به سایر ماشین های باربری متفاوت است. زیرا مواد غذایی از حساسیت بالایی برخوردارند و بر اثر عوامل خارجی مانند رطوبت، هوا و …. دچار فساد می شوند. به همین دلیل ماشین های حمل مواد غذایی برای آن ها خاص بوده و این مواد را در شرایطی قرار می دهد تا در طول مسیر سلامت خود را حفظ کنند. تازگی محصولات غذایی در بازار حرف اول را می زند و اگر این مواد دچار هر گونه خرابی باشند قطعا برای صاحبین آن خسارت مالی تلقی خواهد شد. زیرا توسط مشتری خریداری نمی شوند.

در این مطلب شما را با شرایط ماشین های حمل مواد غذایی آشنا می کنیم. همان طور که در مطالب پیشین عرض کردیم ماشین های باربری مختلفی در صنعت حمل و نقل و شرکت حمل و نقل بین شهری و اپلیکیشن حمل و نقل بار وجود دارند که هر کدام از آن ها برای جابجایی کالاهای خاصی در نظر گرفته شده اند. به طور مثال از تانکرها برای حمل مایعات و بونکرها برای حمل جامدات شکل پذیر مانند شن و ماسه استفاده می شود. اما نوع دیگری از کامیون ها نیز وجود دارند که با دارا بودن یخچال قابلیت حمل مواد غذایی فساد پذیر مانند گوشت، لبنیات، سبزی و … را دارند. شرایط ماشین های حمل مواد غذایی نسبت به سایر ماشین هایی که در صنعت حمل و نقل فعالیت می کنند خاص تر است و همین مساله موجب شده تا مطلبی جداگانه را به آن اختصاص دهیم.

مواد غذایی در مسیرهای طولانی نمی توانند دوام بیاورند و اغلب آن ها دچار تغییر حالت ، گندیدگی و خراب شدن می شوند. به همین دلیل انتقال آن ها به نقاط دور بسیار دشوار بود. اما امروزه این مشکل کاملا حل شده و ما شاهد باربری بین شهری مواد غذایی حتی در بین کشورهای مختلف نیز هستیم. وجود راه های طولانی و مسیرهای جاده ای هم نتوانسته در برابر پیشرفت و دانش های مکانیکی و ترمودینامیکی دوام بیاورد. وجود انواع کامیون ها و ماشین های یخچال دار و دارای سردخانه موجب می شود تا بخش باربری کامیون از دمای ثابتی برخوردار باشد تا کیفیت مواد غذایی را در ساعات طولانی حفظ کند.

 

مهم ترین شرط ماشین های حمل مواد غذایی

مهم ترین شرایط ماشین های حمل مواد غذایی این است که حتما دارای یک سیستم خنک کننده باشند و دمای آن قابل تغییر و تنظیم باشد. زیرا هر کدام از مواد غذایی نیاز به دمای خاصی دارد. به طور مثال گوشت، مرغ و ماهی باید در حالت یخ زده جابجا شوند زیرا سرعت فاسدن آن ها زیاد است. اما در مقابل مواد غذایی ماند لبنیات نباید دچار یخ زدگی شوند زیرا کیفیت خود را بعد از آب شدن از دست می دهند و همچنین در حالت یخ زده نیز فروش نمی روند. برخی دیگر از مواد غذایی مانند سبزیجات نیز باید دمای ثابتی را داشته باشند تا بتوانند تازگی خود را حفظ کنند.

ماشین های حمل مواد غذایی

نکات مهم در خصوص حمل مواد غذایی

عدم ورود افراد متفرقه

در خصوص حمل مواد غذایی باید بهداشت رعایت شود. رعایت این نکته تاثیر مهمی در حفظ سلامت مواد غذایی دارد. به طور مثال در حین بارگیری، حمل و تخلیه بار به هیچ عنوان افراد متفرقه نباید وارد بخش باربری و محفظه شوند. زیرا ورود باکتری های مختلف باعث فاسد شدن آن ها خواهد شد.

قابلیت کنترل دما 

قابلیت کنترل دمای یخچال از دیگر ویژگی ها و شرایط ماشین های حمل مواد غذایی به شمار می رود. زیرا تمام مواد غذایی نیاز به یک دما ندارند بلکه هر کدام از آن ها نیازهای متفاوتی دارند. رانندگانی که حمل بار را انجام می دهند به خوبی باید بر این مساله واقف باشند.

رعایت شرایط انجماد

برخی از مواد غذایی در حین حمل باید منجمد باشند تا در طول مسیر دچار فساد نشوند. هر کدام از این مواد غذایی شرایط خاصی را برای انجماد دارند و نمی توان آن ها را به طور ناگهانی منجمد کرد. رعایت این شرایط تاثیر مهمی در حفظ سلامت مواد غذایی دارد.

عدم تماس مستقیم مواد غذایی با کف کامیون

بهداشت مواد غذایی باید به بهترین حالت رعایت شود. به همین دلیل توصیه می کنیم که مواد غذایی باید به نحوی بسته شوند و در بخش بار کامیون چیده شوند تا هیچ گونه تماسی با کف کامیون نداشته باشند. زیرا باعث ورود باکتری به آن ها و ایجاد آلودگی می شود.

عدم استفاده از محفظه حمل بار در موارد دیگر 

منظور از عدم استفاده از محفظه حمل بار در موارد دیگر این است که به هیچ عنوان نباید از کامیون های حمل مواد غذایی در حمل سایر مواد و کالاها استفاده کرد. زیرا آن ها از محیطی کاملا بهداشتی و استریلیزه برخوردار می باشند.

تنظیم دما قبل از بارگیری 

حتما باید قبل از بارگیری اقدام به تنظیم دمای محفظه بار کنید. فرآیندهایی که در خصوص پیش سرد و پیش گرم کردن محفظه وجود دارد باید کاملا اجرا شود. در غیر این صورت ممکن است کیفیت مواد غذایی تحت تاثیر منفی قرار بگیرد.

ماشین های حمل مواد غذایی

مناسب ترین روش برای حمل مواد غذایی چیست ؟

پس از اینکه به بررسی شرایط ماشین های حمل مواد غذایی پرداختیم نوبت به این می رسد که مناسب ترین روش را برای حمل مواد غذایی بررسی کنیم. حتما قبل از هر اقدامی نکاتی را که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم را چک کنید. زیرا عدم توجه به هر کدام از این نکات می تواند عواقب جبران ناپذیر و خسارات مالی را نصیب شما کند.

علاوه بر توجه به موارد بالا باید جوانب دیگر مانند راننده کامیون و سلامت ماشین را نیز در نظر بگیرید. همچنین کرایه ماشین نیز از دیگر مواردی است که باید توجه زیادی به آن داشته باشید. اگر قصد دارید مواد غذایی را جابجا کنید حتما بودجه خود را در نظر داشته باشید و شرکتی را برای باربری انتخاب کنید که برای شما مقرون به صرفه باشد. امروزه شرکت حمل و نقل مختلفی در سطح کشور وجود دارند که با داشتن تیمی حرفه ای و مشاوران قوی می توانند به شما در انتخاب بهترین ماشین باربری کمک کنند.

کارگو

کارگو چیست؟

کارگو

کارگو چیست؟ کارگو در دنیای حمل و نقل از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است و به جرات می توان آن را به عنوان سریع ترین روش باربری معرفی کرد. این روش به معنای حمل هر گونه شی ء ، حیوانات ، لوازم شخصی مسافران و … است که دارای بارنامه باشند. در این مطلب به بررسی جوانب مختلف پرسش کارگو چیست؟ می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

کارگو چیست؟ همان طور که می دانید هر صنعت دارای واژه های تخصصی و کاربردی است. صنعت حمل و نقل نیز جزو صنایعی محسوب می شود که از عبارات و کلمات مختلفی استفاده می کند و کارگو یکی از آن هاست. کارگو یا ترنس ایر یکی از سریع ترین روش های حمل و نقل و باربری به شمار می رود که در تمام جهان جایگاه ویژه ای دارد. اگر بخواهیم به بیانی ساده به تعریف کارگو چیست؟ بپردازیم باید بگوییم که این واژه در کشورهای مختلف دارای معانی متفاوتی می باشد اما در حالت کلی باید بگوییم که حمل و نقل و باربری بین شهری یا بین کشوری هر نوع اشیا و حیوان که دارای بارنامه دریایی ، هوایی و زمینی باشند کارگو نام دارد. اشیای مختلفی مانند انواع لوازم خودرو ، لوازم شخصی مسافران ، مواد و کالا و … در این بخش دسته بندی می شوند.

تعریف کارگو در ایران

به دلیل گستردگی کاربرد کارگو می توان گفت که در تمام جهان قابل کاربرد است. اما لازم به ذکر است که هر کشوری از یک تعریف جداگانه استفاده می کند و کارگو را به روش های متنوعی تعریف می کند. اما تعریفی که ما خدمت شما عزیزان عرض کردیم مربوط به کشور امریکا می باشد. کارگو در کشور ایران اغلب محدود به حمل و نقل هوایی می شود و باربری چند کالا از طریق هواپیماهای تجاری و همچنین هواپیماهای مسافربری را کارگو گویند.
تصور کنید که یک شرکت تجاری اقدام به خرید محصولات و خدمات از یک کشور دیگر کرده است. آن کشور نمی تواند محصولات را از طریق هواپیماهای مسافربری جابجا کند. بلکه عاقلانه ترین کار استفاده از هواپیماهای تجاری است. هواپیماهای تجاری و باربری اغلب در اختیار شرکت های باربری مربوطه هستند و حمل و نقل آن ها از این طریق انجام می پذیرد.

کارگو

فریت بار چیست؟

بسیاری از افراد کارگو را همان فریت بار می دانند در صورتی که تعریف آن ها کاملا با یکدیگر متفاوت است. برای روشن شدن مطلب توضیح زیر را بخوانید.
حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده که به عنوان یک مسافر قصد دارید سوار هواپیما شوید اما در فرودگاه متوجه می شوید که اضافه بار دارید و نمی توانید تمام بار را با خود وارد هواپیما کنید. در این شرایط باید از حمل و نقل هوایی برای جابجایی اضافه بار استفاده کنید. به این روش فریت بار می گویند.
اما مساله در خصوص کارگو متفاوت است. قطعا با خواندن مطلب متوجه شده اید که کارگو نوعی حمل و نقل تجاری است اما فریت بار فقط مخصوص باربری مسافران می باشد. پس ماهیتی متفاوت از یکدیگر دارند.

تفاوت فریت بار و کارگو چیست؟

فریت بار و کارگو از جوانب زیادی با یکدیگر تفاوت دارند و این تفاوت را می توان علاوه بر ماهیت در قیمت و فرایند ارسال نیز مشاهده کرد. مورد دیگری که می توان در خصوص عدم تشابه فریت بار و کارگو بیان کرد نحوه مجوزات و اخذ آن ها می باشد که پروسه های جداگانه ای را می طلبد. به طور مثال از کارگو برای حمل و نقل بارهایی با حجم بالا استفاده می شود و نمی توان بارهایی با وزن کم را از این روش جابجا کرد.

کارگو

عوامل موثر بر هزینه کارگو چیست؟

قطعا در هزینه کارگو و حمل و نقل های تجاری عوامل متفاوتی دخیل هستند. این فاکتورها تحت تاثیر موارد مختلفی هستند که در ادامه به بررسی آن ها اشاره می کنیم.

وزن بار

وزن و ابعاد از مهم ترین فاکتورها در هر نوع حمل و نقل هستند. قطعا با افزایش وزن بار و ابعاد آن شاهد بالا رفتن قیمت کارگو نیز هستیم و بالعکس. نحوه محاسبه این دو عامل در هزینه نهایی بر عهده شرکت حمل و نقل هوایی می باشد.

مسافت

افراد با تجربه و با سابقه که در زمینه تجارت فعالیت می کنند به خوبی می دانند که محاسبه مسافت های هوایی با مسافت های زمینی متفاوت است. به هیچ عنوان نمی توان گفت اگر دو کشور از نظر زمینی به یکدیگر نزدیک هستند به معنی نزدیک بودن آن ها از نظر هوایی نیز است. بلکه این محاسبه به طور کلی متفاوت است. زیرا برخی از کشورها از نظر جاده ای و زمینی فاصله کمی با یکدیگر داشته باشند اما از نظر هوایی وضعیت فرق می کند. زیرا برای رسیدن به مقصد باید در چند کشور توقف کنند.

نوع محصول و کالا

حتما برای شما جالب است که بدانید نوع کالا و شرایط آن می تواند بر هزینه نهایی کارگو موثر باشد. تعیین هزینه بر اساس نوع محصول از طریق دولت و شرکت های باربری تعیین می شود. به طور مثال کالاهایی که نسبت به ضربه و فشار حساس هستند وضعیت باربری آن ها نیز فرق می کند. به این معنی که شرکت حمل و نقل بین شهری یا بین کشوری باید در حمل و نقل آن ها وسواس بیشتری به خرج دهد. هزینه جابجایی این نوع از کالاها به مراتب بیشتر از کالاهای معمولی است. نحوه بسته بندی و چینش آن ها باید از ایجاد صدمه به آن ها جلوگیری کند.

قوانین کشورها

در کارگو دو کشور مبدا و مقصد نقش مهمی دارند. زیرا قوانین موجود در این کشورها می تواند وضعیت کارگو را تحت تاثیر دهد. به طور مثال هر کشوری مالیات مشخصی را مقدار معینی از کالا وضع می کند. این اعداد و ارقام در کشور مبدا و مقصد متفاوت است و باید قبل از کارگو و حمل و نقل تجاری از آن ها اطلاع داشته باشید تا دچار ضرر و زیان نشوید.

شرکت باربری

هر کدام از شرکت های باربری با توجه به خدماتی که به مشتیان ارائه می دهند از تعرفه های مختلفی برخوردارند. قبل از انجام کارگو بهتر است شرکت مورد نظر خود را به خوبی بشناسید و از تعرفه ها و هزینه های آن مطلع شوید. برخی از این شرکت ها بر اساس فاکتورهایی مانند سابقه و خوش نامی ، کیفیت و اعتبار بالا هزینه بیشتری را از مشتری دریافت می کنند. قبل از انتخاب شرکت باید بودجه خود را در نظر بگیرید.

ممنون که در این مقاله همراه ما بودید، اگر نیاز به باربری داشتید می توانید درخواست خود را در اپلیکیشن حمل و نقل بار ثبت کنید.