نگاهی بر تاریخچه باربری

تاریخچه باربری

در این مطلب شما را با تاریخچه باربری آشنا می کنیم. صنعت حمل و نقل مانند تمام صنایع دیگر دارای تاریخچه و پیشینه ای است که اشاره به آن می تواند برای بسیاری از افراد جذاب باشد. صنعت حمل و نقل در طی سال های بسیار قدیم تا به امروز دستخوش تغییرو تحولات زیادی شده است. گسترش جاده ها و افزایش جمعیت بشر از عوامل موثر بر تاریخچه باربری محسوب می شود.

تاریخچه باربری و حمل بار اینترنتی چیست و چه عواملی روند آن را شکل داده اند ؟ در سال هایی که هیچ گونه وسیله نقلیه ای در اختیار انسان وجود نداشت و هیچ گاه به سفر فکر نمی کرد وسایل خود را از طریق حیواناتی مانند اسب و قاطر جابجا می کرد. در آن سال ها شهرها گسترش نداشتن و جاده ای وجود نداشت. اغلب مردم یکجا نشین بودند و هیچوقت تصور نمی کردند که روزی حمل و نقل و باربری بتواند به وجود بیاید و توسعه پیدا کند. تاریخچه باربری تا به امروز تحولات زیادی را به خود دیده است.

جالب است بدانید که از زمانی که بشر با سفر کردن آشنا شد و توانست به وسیله چوب و سایر ابزارها در دریا سفر کند و پا به کشورهای دیگر بگذارد با مفوم حمل و نقل آشنا شد و از آن جا تاریخچه باربری شکل گرفت.

صنعت باربری و تحولات آن تا به امروز

یکی از مهم ترین دلایل پیشرفت باربری از سال های گذشته تا به امروز توسعه شهرها، جاده ها و راه هاست. گسترش ارتباطات نیز تغییر و تحولاتی عظیم را در این صنعت به وجود آورده است. در حال حاضر  باربری بین شهری و حمل و نقل جاده ای سهم عمده ای در صنعت باربری دارد. زیرا جاده ها و طول مسیرهای زمینی خیلی بیشتر از دریا و ریل است. همچنین وجود محاسن و مزایایی در این خصوص باعث شده تا افراد به سمت استفاده از حمل و نقل جاده ای متمایل تر باشند.

فرهنگ و تمدن بشری چه تاثیری در رونق باربری داشت ؟ 

نقش فرهنگ و تمدن بشری در توسعه حمل و نقل انکار ناپذیر است. از زمانی که انقلاب صنعتی رخ داد و ماشین بخار اختراع شد افراد دریافتند که می توان بدون هیچ مشقت و سختی و با استفاده از اسب بخار اقدام به حمل و نقل در مسیرهای ریلی کرد. البته نا گفته نماند تکنولوژی ای که در قرن ۱۹ ام به وجود آمد و منجر به پیدایش ماشین بخار شد در ابتدا در صنعت دریایی مورد استفاده قرار گرفته بود.

بیان این نکته خالی از لطف نیست که بدانید مردمان ایران زمین از زمان باستان به دلیل ارتباط با کشورهایی مانند مصر و ملت های شرق زمین از طریق ساخت زیردریایی اقدام به ارتباط می کردند. به همین دلیل آن ها از ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح دستی بر آتش داشتند و در این زمینه مهارت و تخصص داشتند. هر چند که نوع حاکمیت بر ایران نیز دلیلی بر پیشرفت این صنعت در کشورمان بوده است.

 تاریخچه باربری

دوران هخامنشی نقطه عطف در تاریخچه باربری

دوران هخامنشی یکی از دوره های تاریخی در کشور ایران محسوب می شود که نقطه عطفی در تاریخچه حمل و نقل باربری به شمار می رود. در این دوران شکوفایی عظیمی رخ داد و باعث شد تا این صنعت رونق زیادی بگیرد. عواملی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم از مهم ترین عوامل رونق صنعت باربری هستند.

گسترش و تسهیل حمل و نقل 

در دوران هخامنشی به دلیل ساخت ابزارهای پیشرفته و مختلف حمل و نقل تا حد زیادی آسان شد. در صورتی که در دوره های حاکمیت قبلی شاهد این مساله نبودیم و باربری بسیار دشوار بود. حمل و نقل زمینی و ریلی  و همینطور امروزه باربری آنلاین از جمله مواردی است که تغییر و تحول زیادی را به خود دید. بسیاری از دستاوردهایی که در این دوره شاهد آن بودیم تا سال های بعد نیز حضور پررنگی در این صنعت داشتند.

افزایش ارتباطات بازرگانی 

افزایش ارتباطات مالی و بازرگانی در دوره هخامنشی مهر تایید دیگری بر رونق حمل و نقل در این دوره به شمار می رود. قلمرو هخامنشی بسیار گسترده بود و همین مساله باعث می شد تا پادشاهان هخامنشی تسلط و حاکمیت خوبی بر دیگر کشورها داشته باشند و ارتباطات خود را از منظرهای مختلف توسعه دهند. این ارتباطات موجب رفت و آمد و حمل و نقل می شد که امری بسیار نیکو بود.

توسعه راه ها و جاده ها 

در دوره هخامنشی شاهد توسعه شهر نشینی بودیم . شهر نشینی نیز مستلزم گسترش جاده ها و راه های ارتباطی بود. از زمانی که راه ها توسعه یافتند به طور ناخودآگاه حمل و نقل نیز بیشتر شد و روند آن تسهیل یافت. مراقبت از جاده ها و برقراری امنیت در آن ها باعث می شد تا بازرگانان و تاجران به راحتی رفت و آمد کنند و از ابزارهای مختلف برای تردد و باربری بهره بگیرند.

صنعت باربری در حال حاضر 

پس از اینکه به بررسی تاریخچه حمل و نقل و باربری اشاره کردیم نوبت به این می رسد که آن را در دنیای امروز نیز پیگیری کنیم. واقعیت این است که در دنیای حاضر که شاهد آن هستیم ابزارها و وسایل مختلف دست به دست یکدیگر داده اند تا ما شاهد هیچ گونه کمبودی در حمل و نقل و باربری نباشیم.یکی دیگر از امکانات جدید در صنعت حمل و نقل وجود اپلیکیشن حمل و نقل بار می باشد که خیلی از مشکلات را برطرف کرده وسرعت حمل و نقل را بالا برده است. خطوط هوایی ، ریلی ، دریایی و زمینی همه و همه در خدمت صنعت حمل و نقل و ترابری هستند. جاده ها سهم بیشتری دارند زیرا مسیر پیوند بین شهرها محسوب می شوند. هر کدام از خطوط ارتباطی دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

 تاریخچه باربری

خطوط زمینی 

در حال حاضر از خطوط زمینی استفاده بیشتری می کنند. زیرا امن تر ، سریع تر و قابل دسترس تر است. شرکت ها و موسسات مختلفی در حوزه باربری درون شهری و بین شهری فعالیت می کنند که قادر هستند از صفر تا صد باربری را برای شما انجام دهند. از بسته بندی تا بارگیری ، تخلیه بار و چیدمان آن در مقصد از مهم ترین خدمات این شرکت ها محسوب می شوند.

خطوط دریایی 

یکی از معایب استفاده از خطوط دریایی کند بودن آن است. اگر قصد دارید بار و محموله در مدت زمان کوتاهی جابجا کنید به شما پیشنهاد می کنیم خطوط دریایی را انتخا نکنید زیرا علاوه بر کند بودن دارای هزینه زیادی نیز برای شما خواهند بود. اما اگر تمایل به استفاده از این روش دارید می توانید به شرکت حمل و نقل بین شهری وشرکت های باربری مراجعه کنید نه شرکت های اتوبار ! در مقالات پیشین شما را با ” تفاوت باربری و اتوبار ” آشنا کردیم.

خطوط هوایی 

شرکت های و موسساتی هستند که در حوزه خدمات هوایی و باربری تجاری در حال فعالیت هستند. این شرکت ها قادر به انجام کارگو و فریت بار نیز می باشند .اگر تمایل دارید در خصوص ” تفاوت کارگو و فریت بار ” بدانید می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید و نظرات و سوالات خود را در این زمینه با ما مطرح کنید.

خطوط ریلی

حمل و نقل با قطار نیز از دیگر روش های حمل و نقل است که سابقه ای دیرین در تاریخچه باربری دارد. از زمانی که ماشین بخار اختراع شد حمل و نقل ریلی نیز به وجود آمد و افراد توانستند از این خطوط برای حمل و نقل و تردد استفاده کنند.

 

انواع باربری

در بخش قبل درباره تاریخچه باربری صحبت کردیم و به مواردی مختلفی در خصوص آن اشاره کردیم. اکنون نوبت به این می رسد که بررسی انواع باربری از زوایای مختلف بپردازیم. در حال حاضر باربری آنلاین از محبوبیت بیشتری نسبت به باربری سنتی برخوردار است زیرا ساده تر ، مقرون به صرفه تر و سریع تر است. اما در این بخش قصد نداریم به تقسیم بندی باربری بر اساس سنتی یا مدرن بودن آن بپردازیم بلکه می خواهیم شما را با انواع باربری از نظر نوع بار ، نوع وسیله نقلیه ، مسیر حمل و .. آشنا کنیم.

انواع باربری از نظر نوع بار

یکی از مواردی که باربری بر اساس آن تقسیم بندی می شود نوع بار است. به طور مثال باربری اسباب خانه با باربری های صنعتی مانند حمل نفت ، بنزین و … متفاوت است. برای حمل مایعات صنعتی باید شرایط خاصی از نظر جوی و محیطی حاکم باشد تا بار سالم به مقصد برسد.
در خصوص انواع باربری باید به مواردی مختلفی از جمله نوع بسته بندی ، چینش وسایل در کامیون باربری و ظرفیت کامیون نیز اشاره کرد. البته به جز کامیون وسایل دیگری نظیر تریلی ، خاور ، کامیونت و … نیز وجود دارند که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های مختلف از جمله ظرفیت ، ابعاد ، وزن و … می باشد.
بسیاری از شرکت های باربری دارای خدمات جانبی مانند بسته بندی وسایل نیز هستند. به این معنی که شما می توانید از آن ها درخواست نیروی متخصص برای بسته بندی وسایل تان را داشته باشید. بسته بندی صحیح باعث جلوگیری از آسیب رساندن به اسباب می شود.
کارگران شرکت های خدماتی به خوبی با نحوه چیدمان وسایل در ماشین های باربری آشنایی دارند. به طور مثال آن ها می دانند که ابتدا باید وسایل سنگین در کامیون چیده شود و سپس وسایل کوچک و سبک تر بر روی آن ها قرار گرفته شود. در غیر این صورت در هنگام خطراتی از جمله ترمز ناگهانی شاهد تخریب وسایل خواهیم بود.
ماشین های باربری دارای گنجایش و ظرفیت های مختلفی هستند که بر اساس آن ها می توان بار مناسب با آن را تشخیص داد. قطعا هر چه ظرفیت ماشین باربری بیشتر باشد می توان بارهای سنگین تری را با آن جابجا کرد. قرار دادن بارهای سنگین در ماشین هایی که ظرفیت کم دارند باعث بروز فشار اضافی به موتور و سیستم داخلی ماشین خواهد شد.

انواع باربری از نظر مسیر حمل

باربری داخلی

در مطالب گذشته به تفصیل در خصوص باربری داخلی صحبت کردیم و گفتیم که منظور از باربری داخلی این است که مبدا و مقصد هر دو در یک کشور وجود دارند.

باربری خارجی

منظور از باربری خارجی ، صادر کردن بار به خارج از کشور است. به این معنی که مبدا ، کشور خودمان و مقصد یک کشور خارجی می باشد. برای این نوع از باربری ها باید تمهیدات ویژه ای اندیشیده شود. به طور مثال تمام آن ها باید دارای بارنامه و مدارک مربوط به بیمه باشند تا در صورتی که در طول مسیر دچار سانحه شدند ، قادر به دریافت خسارت از شرکت های بیمه ای باشند.

باربری از خارج به داخل

منظور از این نوع باربری ، باربری های وارداتی است و هنگامی مورد توجه قرار می گیرد که قصد وارد کردن یک محصول به داخل کشور را داشته باشیم. این نوع از باربری در تاریخچه باربری مورد توجه واقع است.

باربری مدرن

و اما امروزه به واسطه ی پیشرفت علمی در تمام زمینه ها و صنعت ها باربری آنلاین مدرن ترین سبک باربری می باشد. شرکت وزمه نیز به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های باربری اینترنتی تهران در این زمینه پیشتاز است و آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.